7 tipov ako si cestovanie užiť a nezmeškať autobus na novej autobusovej stanici

Nová autobusová stanica od štvrtka, 30. septembra!
Pre viac obsahu skroluj nižšie
24. September 2021

Od štvrtku, 30. septembra, sa autobusová stanica po rokoch výstavby opäť vráti na svoje pôvodné miesto. Zmenila sa na moderný autobusový terminál letiskového typu a stane sa najkrajšou a najmodernejšou vstupnou bránou do Bratislavy.

1. Nezmeškajte a nastúpte v novom

Prvý spoj s cestujúcimi, ktorý odíde z novej autobusovej stanice Nivy, bude linka Slovak Lines Express na letisko Schwechat s odchodom o 3. hodine ráno. Od tejto hodiny tak svoj autobus hľadajte už na novej autobusovej stanici.

Ak teda váš autobus bežne odchádza napríklad o 6:30, od štvrtka 30. septembra, nastupujte už na novej stanici na -1. podzemnom podlaží.

2. Stanica je pod povrchom zeme

Autobusová stanica je umiestnená v podzemí na -1. podlaží a nejde o žiadneho drobčeka. Prístup do nej bude nonstop, aj v čase mimo otváracích hodín nákupného centra, a to cez vchod pri Nivy Tower. Z tohto vchodu máte na autobusový terminál vždy najbližšie. Na dohľad od neho začína schodisko aj eskalátor, vedúci priamo do podzemnej stanice. Výťahy nájdete hneď vedľa.

Autom sa dostanete cez podzemný kruhový objazd a z parkoviska schodiskom alebo výťahom. Kruhový objazd spúšťame spolu s otvorením Nivy centra. Slúži na vjazd do podzemného parkoviska. Vo štvrtok 30.9.2021 bude prejazdný od 00:30 hodiny rannej.

3. Vnútri ako vonku

Napriek tomu, že sa nová autobusová stanica nachádza pod zemou, je konštruovaná ako exteriérový priestor aj vďaka použitým technológiám, ktoré zabezpečujú výmenu vzduchu v objeme až 60 000 m3 za hodinu. Technológie navyše zabezpečia v letných horúčavách príjemný chládok a vlhkejší vzduch.

4. Telefón sa vám na stanici už nikdy nevybije

Samotnú podzemnú stanicu s autobusmi tvorí 7 výstupísk a 36 nástupísk, z ktorých prvých 11 slúži na diaľkové a medzinárodné spoje a 25 nástupísk na medzimestské spoje. Vybitý mobil alebo notebook ľahko nabijete čakaním na autobus. Opierky na lavičkách na nástupisku budú mať totiž štandardné dvojzásuvky s 230 V a aj USB výstupy. V priestoroch čakárne nájdete 80 miest na sedenie.

5. Nájdite svoj spoj ľahko. A rýchlo!

Stanicou denne prejde 1 100 autobusov. Aby vám neušiel ten váš a vedeli ste odkiaľ ide, bude v stanici moderný informačný systém. Veľká LED stena letiskového typu umiestnená nad pokladňami, 9 LCD TV panelov v čakárni s cestovnými poriadkami, obrazovky s odchodmi spojov na každom nástupisku a 3 obojstranné LCD TV panely na výstupisku informujúce o príchodoch a odchodoch. Okrem toho tu nájdete 2 samoobslužné digitálne informačné kiosky, na ktorých si môžu cestujúci vyhľadávať autobusové spoje. To sa nedá nevšimnúť. 😊

Autobusová stanica je súčasťou Nivy centra, ktoré do mesta prináša nielen novú kvalitu cestovania, ale aj mestského života s obľúbenými aj novými funkciami. Nájdete tu nákupné centrum s množstvom obchodov a služieb. Svoje miesto tu našli banky, operátori, pošta, pobočka SPP, ale aj predajne s módou ako ZARA, Reserved, Humanic či praktické obchody Pepco, Orion, kvetinárstvo Rhapis alebo DM drogerie. Pre nadšencov bytových doplnkov otvorí svoju prvú predajňu na Slovensku aj ZARA Home. Potraviny vyriešite v Lidli alebo Yeme. Všetko, čo na Nivách nájdete, máme na stránke www.nivy.com.

Ak vás nákupy unavia, využite na oddych najväčšiu zelenú strechu v Bratislave, na ktorej nájdete bežeckú dráhu, cvičiská, detské ihrisko a množstvo kútikov na leňošenie. Pre gastroturistov sa postupne sa bude zapĺňať aj Tržnica Nivy, na 3. poschodí Nivy centra.

6. Energiu na cesty či víkendový nákup vybavíte priamo na stanici

V podzemí Nív hneď vedľa čakárne nájdete aj rôzne obchodné prevádzky. Lidl, 101 drogerie, či pekáreň Anker, kde pred odchodom svojho autobusu vybavíte aj víkendový nákup pre celú rodinu. Ak vám bude chýbať niečo špeciálne, určite to zoženiete v Alze, ktorá sa rovnako nachádza hneď vedľa čakárne, tak ako ste boli zvyknutí už na náhradnej autobusovej stanici na Bottovej. Komfort a jednoduchosť – vitajte.

7. Bezpečnosť na prvom mieste

Možno si spomeniete na všetky tmavé kúty starej stanice, ktorým ste sa snažili vyhnúť. Nová stanica je už od svojho základu navrhnutá tak, aby nevytvárala nebezpečné zákutia. Práve naopak, vašu cestu nikto nenaruší. Celý priestor bude pod kamerovým systémom, ktorý je zárukou bezpečnosti všetkých cestujúcich. Komfort a príjemný pocit dopĺňa úschovňa batožín, straty a nálezy, či priestor pre prebaľovanie a dojčenie. Samozrejmosťou sú aj čisté a na pohľad pekné toalety. Pocit bezpečia umocní aj prítomnosť policajnej stanice v rámci Nivy centra.