7 štvornohých miláčikov, ktorých stretnete na Nivách

7 štvornohých miláčikov, ktorých stretnete na Nivách

Okrem zaujímavých ľudí žije na Nivách aj množstvo domácich miláčikov. Pri potulkách ulicami sme sa stretli s majiteľmi siedmich psíkov, pre ktorých je táto štvrť domovom. Tu sú ich príbehy.

Atrej, Aguillera, Ben, Maya, Story, Čávo a Lima sú mená štvornohých obyvateľov Nových Nív, ktorí spoločne dotvárajú tunajšiu susedskú komunitu. Prečítajte si, čím sú výnimoční, kde ich stretnete a čo najradšej robia.

Atrej a Aguillera

Írske setre Atrej a Aguillera sú 7-roční súrodenci, ktorí pochádzajú z Mníchovej Lehoty. „Možno to znie neuveriteľne, ale títo dvaja to je láska-láskovatá – keby mali takýto vzťah v budúcnosti aj moje deti, bola by to paráda,“ hovorí ich majiteľka Silvia.

Aguillera, familiárne Agi, je pokojné a vyrovnané stvorenie. Zároveň má poľovné skúšky a na balkóne sa jej úspešne darí loviť holuby. Atrej je presný opak – divý živel, ktorý behá sem a tam – v parku je známy svojím priateľským „prískokom“ k druhým, čo však majitelia iných psíkov neberú vždy pozitívne.

Atrej s Aguillerou bývajú od malička v dome Gaudí, takže základné miesto ich vychádzok je park Kukorelli. Milujú ho, najmä keď je zima a prší, lebo tam nikto nie je a celé miesto majú pre seba.

Park je výborný na socializáciu, no nie na beh, ktorý oba psíky potrebujú. Chodia preto behávať na hrádzu za Ekonomickú univerzitu, na Železnú studničku alebo na dlhé vychádzky. Okrem toho zbožňujú kúpanie v Dunaji.

Čávo

Pôvod Čáva ani jeho rasa nie sú známe. Vraj má v sebe niečo z Jacka Russella, jazvečíka, whippeta, dokonca aj pitbulla. Podľa odhadov zverolekára má približne 5 rokov a jeho majitelia sa s ním stretli náhodou v útulku v Senici, kam ho z ulice priniesli policajti.

Čávo nerobí žiadne špeciálne aktivity, lebo je príliš slobodnou dušou na akúkoľvek drezúru.

Vonku neobsedí, no aportovať ho neuvidíte. Keď sa s niečím začne hrať, chce to mať pre seba, vrčí a uteká preč, ak sa k nemu niekto priblíži. Miluje škrabkanie a vo vnútri si ho kedykoľvek príde sám vypýtať.

Najradšej má výhľady. Každý deň zvykne z balkóna strážiť svoj rajón a v aute sa celú cestu snaží nenápadne prejsť dopredu k spolujazdcovi, aby toho videl čo najviac. Na Nivách býva už viac ako 3 roky a najviac sa stotožnil s potulkami v okolí 500 bytov, kde má svoje obľúbené trasy.

Čávo je skôr samotár, no v susedstve má zopár psov, s ktorými sa rád vyjaší.

Maya a Story

Маya je 2,5-ročná fenka borderskej kólie pôvodom z Prahy plná protikladov – pri športoch ako dogdancing či agility je akčná, temperamentná a podľa majiteľky Katky naozaj „ukecaná“. Popri tom robí aj canisterapiu, kde sa mení na pokojného psíka, ktorý sa nechá hodiny hladkať.

Jej jediné tempo v prírode je šialený beh. Miluje aport, do vody chodí zásadne 3-metrovým skokom, a keď nastúpi do auta, hneď zaspáva. Návštevám opakovane nosí papuče, aj keď ich nikto nepotrebuje. Mala byť zrejme asistenčným psom, donesie do ruky čokoľvek, na čo Katka ukáže.

Na Nivách chodí iba na kratšie prechádzky, najradšej do parku v Ružovej doline a do okolia kúpaliska Delfín, kde má kopec psích kamošov. Medzi dvoch najväčších patrí kríženec aljašského malamuta Loki a maďarská vyžla Bonnie, ktorej vždy ukradne hračku, aby sa mohli naháňať.

11-ročná Story je zaslúžilým športovcom – súťažne sa venovala dogdancingu a agility. Aby si udržala fyzickú kondíciu, chodí na dlhé prechádzky, plávať a venuje sa dogfitness (balans a triky na balančných podložkách).

Story má rada svoj osobný priestor – hladkať sa chodí, iba keď chce ona, a doma to všetci rešpektujú. Miluje vodu, akékoľvek hračky, plašenie holubov a má aj autistickú zábavku – naháňanie tieňov.

Jej najhoršou nočnou morou sú ohňostroje a búrky, tie v strachu prečká v kúpeľni či schovaná niekde v tmavom kúte. Počas prechádzky ide zväčša pár metrov vpredu, nevšíma si nič naokolo a iba si užíva – bez ohľadu na to, či je uprostred mesta alebo v lese.

Ben

1,5-ročný Parson Russel Terrier Ben je rodený Bratislavčan. Keďže má veľa energie, chodí niekoľko krát do týždňa behať (stretnete ho na okruhu cez most Apollo, okolo Dunaja a späť po Starom moste so záverečnou rovinkou okolo nákupného centra Eurovea). Popri tom chodí pravidelne na výlety do Pezinka precvičiť si poslušnosť.

Ben je zvedavý, veľmi kamarátsky, hravý, a keďže miluje naháňačky, tak je veľmi obľúbený, lebo ostatných psích kamošov väčšinou kvalitne vybehá. Na jar sa párkrát odviezol trolejbusom a zapáčilo sa mu to natoľko, že vždy, keď prechádza okolo trolejbusu stojaceho na zastávke s otvorenými dverami, je okamžite pripravený nastúpiť.

Na Nivách sa pohybuje od minulého roka, no skoro denne ho aj s majiteľkou Janou môžete stretnúť v Mono Café na Budovateľskej, keďže to tam obidvaja milujú. Medzi Benove obľúbené aktivity patria aj potulky pomedzi domy v okolí Karadžičovej a Kvačalovej ulice.

Lima

Majiteľka Laura so smiechom hovorí, že Lima je niečo medzi „hyenou a kojotom“. Od augusta má 5 rokov, no narodeniny oslavuje vždy až na konci novembra, keď si ju Laura priniesla z útulku v Šali.

Lima je v prvom rade labužník, takže okrem základného výcviku poslušnosti nerobí žiadnu špecifickú aktivitu. Rada behá, pláva a naháňa všetko možné, podľa cvičiteľky by sa hodila aj na canisterapiu.

Miluje palice a loptičky, no vzhľadom na svoju povahu ich nenosí späť. Jej poznávacím znakom je kýchanie pri oňuchaní aromatických vecí, ako sú pivo alebo ostrekovač okien v aute.

Lima býva na Nivách 3 roky a najviac sa teší z množstva zelene v okolí. Veľakrát sa s paničkou chodí len tak poprechádzať po 500 bytoch alebo popri Twin City. „Veľmi sa tešíme na nový psí výbeh, ktorý bude na Stanici Nivy, v tejto časti niečo také veľmi chýba. Keby tam bol ešte aj nejaký zvierací obchod, bolo by to dokonalé,“ hovorí majiteľka Laura.

Najväčšia Limina kamoška z Nív je určite Kuki. Príliš často síce spolu nie sú, no Lima ju zbožňuje – asi preto, že Kuki je pomalý „kľuďas“ a Lima pravý opak, takže sa vzájomne dopĺňajú.


Foto: Dominika Behúlová