Saša a Michal Martinákovci: Komunitný život na Nivách je aj o tom, že menej používame auto

Saša a Michal Martinákovci: Komunitný život na Nivách je aj o tom, že menej používame auto

Advokát Michal Martinák a konzultantka marketingového prieskumu Saša Martináková bývajú so svojimi dvoma deťmi v štvrti 500 bytov priamo nad obľúbenou kaviarňou. Mladá rodina vníma Nové Nivy ako štvrť, kde sa budú prirodzene miešať rôzne skupiny ľudí, ktoré do okolia prinesú pestrejší život, ktorý  bude fungovať nonstop.

V rozhovore manželia Martinákovci vysvetlili svoje rozhodnutie presťahovať sa na Nivy, prezradili, ako tam funguje susedská komunita, prečo im neprekáža výstavba rovno pred oknom, aj to, ako si štvrť predstavujú o 20 rokov.

Na Nivách bývate 4 roky. Prečo ste si vybrali na život práve túto štvrť?

Saša: Predtým sme bývali na Kramároch, no keď sa nám narodilo prvé dieťa, zistili sme, že odtiaľ stále „utekáme“, navyše autom. Nebol tam priestor na peknú prechádzku, všetko bolo do kopca a v okolí samý betón. Na Nivy sme už vtedy chodievali za kamarátmi a trávili veľa času v okolí stavby Gaudí, Kukorelliho parku a Dulovho námestia.

Michal: Uvedomili sme si, že na Kramároch len prespávame. Celý náš život sa točil okolo lokalít v blízkosti centra. Keď sme sa rozhodli presťahovať, nechceli sme robiť kompromisy. Prirodzenou voľbou teda bola štvrť, v ktorej sme trávili veľa času, aj keď sme tam nebývali.

Bývate v 500 bytoch hneď oproti budove bývalej autobusovej stanice. Neodrádzala vás pri kúpe bytu plánovaná výstavba Nových Nív?

Michal: Nešli sme sem primárne kvôli 500 bytom, ale celej štvrti, takže sme s tým nemali problém. Práve naopak. Rátali sme s tým, že tu vznikne veľa služieb, ktoré budeme mať kúsok od domu, a zvýši to naše pohodlie. Mne vyhovuje, že sme v dotyku s novou výstavbou, ktorá po dokončení prinesie nové prevádzky a umožní nám tu tráviť ešte viac času.

Saša: Brali sme to tak, že ak sa celá oblasť posunie, tak to zvýši aj našu kvalitu života. Aj keď trávime veľa času na Nivách, stále chodíme aj do Starého Mesta za spoločenským vyžitím, kultúrou alebo dobrým jedlom. Myslím si, že časom sa to všetko dostane aj sem.

Ako vnímate postupné zmeny, ktoré so sebou transformácia Nív prináša?

Michal: V prvom rade vidieť, že sa veci zlepšujú a pribúdajú prevádzky, ktoré sa nám páčia. Kaviareň Pána Králička máme napríklad hneď pod domom, takže tam chodíme často. Keď sa otvorí nová autobusová stanica, začne sem chodiť čoraz viac ľudí a podobné miesta podľa mňa ešte pribudnú.

Saša: Za tie 4 roky tu vidieť veľmi dynamický rozvoj. Myslím, že to ide dobrým smerom, aj keď potenciál tejto štvrte sa zatiaľ nenaplnil. Mne by sa páčilo, ak by napríklad z Páričkovej ulice smerom na Dulovo námestie vznikla mestská promenáda. Takýchto miest je v Bratislave málo.

Aké ďalšie vlastnosti by podľa vás mala mať ideálna mestská štvrť?

Saša: Pre mňa je to hlavne kvalitný verejný priestor. Aj keď považujem 500 bytov za jednu z najlepších častí Bratislavy, verejný priestor by tu mohol byť lepší. Napríklad z vnútrobloku na Budovateľskej ulici by mohol byť krásny park, no dnes sa tam míňajú autá s chodcami. Nedá sa tam sadnúť a oddýchnuť si. Veľmi si cením nové detské ihrisko, ale aj tu mi chýba možnosť sadnúť si a stretnúť sa s inými rodičmi alebo susedmi.

Na cestách v zahraničí sme si všimli, že pri každom väčšom ihrisku boli piknikové stoly, kde sa mohli susedia stretávať a utužovať vzťahy. Zbožňujem mestský ruch, no je dôležité, aby malo mesto nejaký koncept. Aby spojenie verejných priestorov, služieb, komerčného sektora a občianskej vybavenosti do seba zapadalo a dávalo zmysel.

Michal: Štvrť 500 bytov by si zaslúžila, aby sa na ňu niekto pozrel dnešnými očami. Veľa priestorov sa za tých 60 rokov od výstavby nezmenilo. Po dokončení Nových Nív bude vidieť veľký kontrast medzi verejnými priestormi v starej a novej časti štvrte. Podľa mňa to malo byť motorom ďalších pozitívnych zmien, ktoré by sa mali udiať aj v starších častiach štvrte.

Ako by ste opísali ľudí, ktorí žijú na Nivách? Funguje tu komunitný život?

Saša: Neviem, či môžeme hovoriť o komunite v tom zmysle, že sa tu všetci nárazovo stretávajú. Žijú tu rôznorodí ľudia, ktorí sa aj napriek rôznorodosti prepájajú a sú zväčša pozitívne naladení, aj preto sa tu žije veľmi príjemne. V porovnaní s Kramármi je tu pocit komunitného spolunažívania oveľa silnejší. Tam sme chodili prespávať, tu naozaj žijeme.

Michal: Nové Nivy sa rozvíjajú aj vďaka ľuďom, ktorí túto štvrť tvoria. Pre nás je komunitný život aj v tom, že menej používame auto a pohybujeme sa v lokalite okolo domu. Nemusíme sa dennodenne stretávať so susedmi, to sa deje individuálne alebo na úrovni jednotlivých vchodov.

My tu radi trávime voľný čas a vidíme to aj na iných ľuďoch, ktorí tu žijú. Kým sme tu nebývali, chodili sme sem za priateľmi, teraz, naopak, chodia ľudia za nami. Funguje tu aj prirodzené prepojenie s komunitou Staromešťanov, čo umožňuje poloha Nív v blízkosti centra mesta.

Ako bude podľa vás táto štvrť vyzerať o 20 rokov?

Michal: Očakávam, že 500 bytov zostane tak, ako je dnes, bez nejakej masívnej výstavby. Dúfam, že sa skvalitnia verejné priestory, urobí sa poriadok v parkovaní a pribudnú chodníky. Myslím, že to tu ešte viac ožije, pretože pribudnú miesta, kde sa ľudia môžu stretávať, či už pešie zóny, alebo kaviarne a bary.

Saša: Ja si myslím, že sa tu bude prirodzene miešať denný rytmus rôznych skupín ľudí. Či už ide o tých, ktorí tu žijú, alebo aj o tých, ktorí sem budú chodiť za biznisom, za prácou alebo tráviť voľný čas. Napríklad, pri projekte Twin city sa odchodom pracujúcich štvrť na večer „vypne“.  To sa dúfam časom zmení a celá stará aj nová štvrť bude fungovať nonstop. Budem rada, ak sa tu prepoja všetky komunity, ktoré tu žijú, a nájdu si v okolí to svoje. Predstavujem si pestrofarebný život, ktorý bude fungovať nonstop.


Saša a Michal Martinákoví patria medzi zaujímavé osobnosti, ktoré môžete popri dizajnéroch, hudobníkoch, archeológoch či právnikoch stretnúť v uliciach Nových Nív. Práve rozmanitosť charakterov v lokalite prispieva k tomu, že štvrť ožíva a stáva sa z nej súčasť centra Bratislavy.

Súčasný rozvoj Nových Nív postupne mení roky zanedbávanú priemyselnú zónu na miesto, kde sa už dnes stretávajú pracujúci, obyvatelia aj návštevníci hlavného mesta. V seriáli Nivy na Slovíčko sa snažíme túto komunitu spájajúcu biznis, voľný čas a príjemné bývanie spoznávať cez rozhovory o tom, ako sa tu dnes žije, býva a pracuje.

Po dokončení všetkých projektov tu nájdete nielen najmodernejšie kancelárie na Slovensku, ale aj autobusový terminál, farmársku tržnicu s nákupným centrom, aktívnu zelenú strechu a množstvo ďalších príležitostí na trávenie času. To všetko vhodne doplní rezidenčnú zástavbu v oblasti, čím sa z geografického stredu Bratislavy stane miesto úplne pre každého. Nové Nivy sa tak opäť stanú dopravným aj spoločenským uzlom Bratislavy, ktorým historicky vždy boli.


Foto: Dominika Behúlová