Učia nás, že ľúbiť treba celý rok, avšak Valentín môže byť presne ten deň, kedy si pripomeniete, prečo tie ponožky pod gaučom a vlasy v sprche stále tolerujete. Pritom to vôbec nemusí byť deň, kedy miniete na darček celú výplatu. Ako sa dá láska prejaviť veľkolepo a nezabudnuteľne, ale pritom udržateľne a s ohľadom na svoje okolie a prírodu?

 

Adoptujte si tigra

Aj u vás neustále hrá dookola tá istá platňa o tom, ako partner alebo partnerka túži po zvieratku? Vy však viete, že si to z pragmatických dôvodov momentálne nemôžete dovoliť. Sny sú tu ale predsa na to, aby sa plnili. Našťastie existujú alternatívne spôsoby. Môžete sa vydať cestou adopcie zvieratka v ZOO, prípadne môžete prispieť na chov ohrozených druhov. Ďalšia možnosť je vybrať sa spoločne na romantickú prechádzku a vyvenčiť psíky z útulku alebo si vziať zvieratko do dočasnej opatery, kým mu nenájdu nový domov. Pomôžete tak iniciatívam a organizáciám, ktoré sa o zvieratká starajú, prežijete pekné chvíle a lásku, ktorú dáte, získate stonásobne späť. To sa oplatí, nie?

 

Jedlo je láska, obaly však nie

Bezobalové varenie nie je žiadna jadrová fyzika. Kvalitné potraviny totiž nepotrebujú farebné spotrebiteľské obaly, ktoré putujú aj tak priamo do koša. Naše babičky varili z potravín bez obalov bežne a z nás vyrástli celkom zdatní jedinci. Stačí otvoriť špajzu, pohľadať staré nádoby a vrecká alebo sa vybrať do najbližšieho bezobalového obchodu a ta-dá! Máte nakúpené čerstvé potraviny bez zbytočných a neekologických obalov. K tomu už treba len kulinársky nápad a niečo spoločne vykúzlite aj bez michelinských hviezd. Nachystajte sójové sviečky, ktoré sú šetrné k prírode, čím vykúzlite romantickú atmosféru. Pridajte lásku a zážitok pre všetky zmysly je zaručený!

 

 

Vyberte sa spolu na čerstvý vzduch

Časy, kedy muži chodili do lesa po drevo a ženy varili doma večeru sú už takmer preč, stále však platí, že pohyb telu prospieva. Spoločne sa s polovičkou môžete vybrať do fitka, uvoľniť myseľ na joge či zrelaxovať na aromaterapeutickej masáži. Ani výlet do lesa či prechádzka pri jazierku po večeri nemusí byť zlý nápad. Čerstvý vzduch zvykne rozviazať rečové centrá rovnako ako bio víno a spoločné prechádzky pomáhajú zlepšovať vzájomnú partnerskú komunikáciu. Pamätajte, že vzájomné súznenie a pohodová nálada sú zväčša predpokladom šance na akýkoľvek ďalší láskavý pohyb aj po návrate domov z prechádzky.

 

 

Kvetom pristane kvetináč, nie rezanie

Rezané kvety – nielenže to hrozne znie, ale ich priemyselné pestovanie a preprava navyše zaťažuje životné prostredie. Eliminujte zbytočnú uhlíkovú stopu a skúste radšej kúpiť kvet v kvetináči, ktorý vydrží podstatne dlhšie než valentínsky večer. Ak kúpite palmu či nejaký stále zelený model, dá sa o rok použiť a ozdobiť namiesto vianočného stromčeka. Len, prosím, nezabudnite rastlinku polievať.

 

Ak predsa len darček, tak takýto

Vyberte si také veci, čo nezanechávajú masívnu uhlíkovú stopu, vyrábajú sa vo fér podmienkach či nevytvárajú haldy odpadu. Ťah na istotu je napríklad prírodná kozmetika šetrná k prírode. Pre prípad, že by ste sa rozhodli Valentín stráviť upratovaním a prípravou domova na romantickú večeru, siahnite po čapovanej drogérii . Ak by ste sa rozhliadali po nejakom módnom kúsku, skúste upcyclingové koncepty, ktorých na internetoch (aj tých slovenských) nájdete hneď niekoľko. Náš tip sú napríklad výrobky z odpadových ananásových šupiek. Ak chcete originál a vyraziť dych, vyskúšajte personalizované drevené zubné kefky či znova použiteľné fľaše alebo sa spoločne ponorte do čítania o bezobalovej domácnosti s knihou, ktorá je kompletne recyklovateľná.

 

Krásneho Valentína! Nezabúdajte však popri tej romantickej ani na lásku k prírode!

Podeľte sa s nami o vaše láskyplné tipy tu.