Dizajn manažérka Petra: Budova je vždy výsledkom mnohých kompromisov a vízií

Pre viac obsahuj skroluj nižšie
24. November 2021

Miluje Japonsko, scifi a neóny, a spoznáte to hneď na prvý pohľad. Občas komunikuje aj s 30timi kolegami naraz a aby sa aj počas lockdownu vedeli posúvať ďalej, 3D model projektu si otáčali cez webkameru. Petra Majtánová má rada všetko nekonvenčné a aj preto sa našla v HB Reavis.

Ako si sa dostala ku svojej práci?

Už na škole sme ale viacerí vnímali HB Reavis ako zaujímavú slovenskú firmu, pre mňa je to taký splnený sen pracovať práve tu. Posun od prvých projektov je obrovský. Od Apolla, až po dnešné projekty ako Nivy či celé Twin City, alebo tie na zahraničných trhoch.

Od malička som inklinovala ku kreatívnym veciam, kvôli matike som sa ale nechcela hlásiť na architektúru, tak som šla na stavebnú a nakoniec som aj tak skončila pri číslach 😀

Robíš na projekte s pracovným názvom “Mlynské nivy – Košická”, čo bude podľa teba jeho silná stránka?

Určite vnútroblok so živým námestím s množstvom zelene. Vznikne tu priestor na rôzne komunitné stretnutia, eventy, prinesieme do štvrte opäť ďalší život. Celé Nové Nivy sú koncipované ako multifuknčná štvrť, kde si na svoje príde naozaj každý, najviac ma preto teší vízia, že bude fungovať a žiť aj po večeroch.

Pracuješ v stavebnej firme, s kým sa ti robí lepšie, s mužmi či so ženami? 🙂

Robila som aj v čisto mužskom kolektíve, teraz je to vyvážené, a zakaždým ide hlavne o to, či je dotyčný profík, na ostatnom nezáleží. Každopádne som rada, že žijem v dnešnej dobe, kedy idú rôzne predsudky stále viac do úzadia.

Čo je najväčšia výzva tvojej práce?

Treba zvládať stres, multitasking a prioritizovať. Ja som našťastie prirodzene veľmi organizovaný človek, tak sa mi to asi aj preto celé ľahšie ladí. Mojim produktom je budova, na ktorej tvorbe sa zúčastňuje kvantum rôznych pozícií a špecialistov, ako z interného, tak aj z externého prostredia. Z vonku to tak samozrejme nevyzerá, ale za každým finálnym rozhodnutím je zohľadnené množstvo rozličných vstupov, od klientov, architektov, projektantov, cez legislatívu, mesto až po susedov.

A ako vnímaš rozvoj Nív?

Dynamicky 🙂 Bývam kúsok opodiaľ, chodievam často pešo do práce a takmer zakaždým vidím ten rozdiel. Celá rekonštrukcia ulice, Twin City komplex, Nivy centrum, neskôr aj Nové Apollo a aj komplex, na ktorom robím, to všetko pokladám za veľmi podarené projekty.

Mesto je zložitý mechanizmus, ktorý sa potrebuje vyvíjať v čase a priestore a každá doba niečo so sebou prináša. Najdôležitejší je ale pohyb vpred, a to sa nám myslím darí. Nové Nivy sú podľa mňa už dnes modernou štvrťou a to máme pred sebou ešte niekoľko ďalších super projektov. Ja som veľmi rada, že sa z Bratislavy stáva kozmopolitné mesto aj vďaka našej robote.