Konštruktér Šimon: Pri tvorbe lietajúceho stroja človek rastie v priamom prenose

Bratislava preňho bola najprv kultúrnym šokom, no „Dulák“ a jeho okolie si ho hneď získali. Okrem toho, že pracuje na lietajúcom aute, sa rád po Bratislave vozí na bicykli.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
11. Júl 2018

Pred dvomi rokmi sa vrátil z Česka na Slovensko, aby tu pracoval na vývoji a výrobe lietajúceho auta. Šimon Derevjanik je letecký konštruktér a pracuje pre firmu Aeromobil. Na práci ho bavia neustále výzvy, ktoré sú súčasťou vývoja lietajúceho stroja.

Stereotyp ho rozhodne netrápi. „Neustále treba hľadať riešenia zdanlivo neriešiteľných vecí, je to hnacia sila, človek rastie v priamom prenose,“ hovorí. Príchod do Bratislavy bol preňho pracovnou výzvou, ale trochu aj „kultúrnym šokom“, hlavne pre byrokraciu na úradoch. „Tá je všade, kam sa pohneš,“ konštatuje.

Najskôr býval v Podunajských Biskupiciach, no keď sa mu naskytla možnosť presťahovať sa neďaleko Dulovho námestia, dlho nerozmýšľal. Toto miesto si ho okamžite získalo. „V bezprostrednom okruhu je tu úplne všetko, čo potrebujem. Len za kultúrou treba ísť do centra,“ hovorí. Po meste sa rád pohybuje na dvoch kolesách. Bez akýchkoľvek komplikácií som v centre za 7 minút. Cyklotrasa za domom má výhodu v tom, že okrem pár úsekov sa v stromoradí dostaneš až k Štrkovcu a ,nekecáte‛ si do toho s autami,” konštatuje.

Oproti životu v Uherskom Hradišti, kde predtým niekoľko rokov žil, sa mu na Bratislave páči množstvo akcií, ktoré sa tu dejú. Vždy si má z čoho vybrať. Aj v porovnaní s Brnom, ktoré je Šimonovou srdcovkou zo študentských čias, sú Nivy a okolie Dulovho námestia príjemným miestom na život. „Keď chceš vybehnúť na kávu alebo do reštaurácie, máš kam ísť. No aj z pohľadu človeka, ktorý využíva auto, je to pre mňa výhodná lokalita. Žiadne miesto odtiaľto nie je ďaleko a rýchlo sa dostanem aj na obchvat, keď potrebujem,“ pochvaľuje si.

Zmena dopravy na Továrenskej ulici
Zmeny v doprave na ulici Mlynské Nivy