Kvetinárka Mirka: Nerada kvety škatuľkujem podľa významu

Práca v oblasti financií ju prestala baviť, potrebovala niečo kreatívnejšie. Odvážne sa pustila do úplne iného biznisu, ktorý bol jej srdcu oveľa bližší. Mirka Mareková vlastní kvetinárstvo Festivity a my sme k nej zavítali na malú návštevu.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
14. November 2018

“Ešte nikdy som neurobila dve identické kytice,” začína o pestrosti, ktorá ju na práci baví najviac. Ráno si naplánuje, čo chce stihnúť, avšak nikdy sa toho nedá držať do bodky.“ Prichádzajú nové objednávky, noví zákazníci. Každý deň je iný,” dodáva.

Keď vytvára kyticu, má rada prírodný štýl a voľnosť. “Stačí, keď mi zákazník povie, pre akú osobu má byť, aké má rada kvety a farby,” hovorí. Nerada však kvety škatuľkuje podľa významu, ktorý im ľudia prisudzujú. Aj mužov sa snaží motivovať, aby skúsili darovať niečo iné než červené ruže. “Málokedy upustia od osvedčeného stereotypu,” dodáva s úsmevom.

Mirka stále hľadá nové kvety. “Ani človek, ktorý s nimi dlho pracuje, nepozná všetky. Vždy nájdem niečo zaujímavé, to ma baví,” hovorí. Rada hľadá netradičné kúsky po kvetinových burzách a vyberá si od rôznych dodávateľov a pestovateľov. Zoznamy si nerobí, vždy si vyberie podľa toho, čo sa jej zapáči.

Výstavba na Nivách kvetinárstvu najprv spôsobovala komplikácie, pretože kvôli stavebným prácam a oploteniu ho ľudia ťažšie hľadali. Na druhej strane si Mirka myslí, že lokalita Nív po dokončení všetkých projektov pritiahne viac ľudí. Či už to bude Stanica Nivy, ktorá zóne prinesie nové funkcie alebo okolité kancelárske budovy, ktoré na Nové Nivy prilákajú rozmanitý spoločenský mix, štvrť už čoskoro skutočne ožije. A to nielen jej obyvateľmi, ale aj medzinárodnými návštevníkmi, ktorí prinesú novú kultúru aj biznis od korporácií až po startupy.

So zónou Nové Nivy a jej filozofiou je to vlastne podobné ako s kyticami kvetov: tie rozmanité, s mixom rôznych druhov a farieb, majú ľudia najradšej.