Miesta, ktorým skutočná zeleň dlhé roky chýbala!

Zelená strecha na streche Stanice Nivy, zelený koridor medzi Twin City či budúce námestie plné zelene, ktoré vznikne s projektom Mlynské nivy Košická.
Pre viac obsahuj skroluj nižšie
25. Jún 2020

Pokrývanie mestských striech vrstvou zelene má viacero environmentálnych a ekonomických benefitov, o ktorých si môžete prečítať tu. Zelené strechy majú však aj dôležitú spoločenskú a komunitnú funkciu – poskytujú priestor na komunitné záhrady, zvyšujú hodnotu budovy aj jej udržateľnosť a majú pozitívne efekty na psychiku.

Napríklad zelená strecha s rozlohou 12-tisíc m2 na Stanici Nivy vytvorí nový verejný priestor, ktorý sa stane spoločenským centrom celej štvrte, pretože na jednom mieste prepojí cestujúcich prechádzajúcich cez stanicu, zákazníkov nákupného centra, zamestnancov biznisovej štvrte Nové Nivy aj lokálnych obyvateľov.

Zelená strecha s rozlohou 12-tisíc m2 na Stanici Nivy vytvorí nový verejný priestor. Práce na novom spoločenskom centre celej štvrte sú v plnom prúde. Foto: Dominika Behúlová

Zelená strecha sa bude skladať z viacerých samostatných zón, ktoré prinesú obyvateľom rôzne funkcie – od nákupnej časti cez oddychové a spoločenské zóny až po športoviská. Každá časť strechy sa zároveň bude dať celoročne využiť na rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Nevzniká tak iba obrovský multifunkčný park, ale miesto, kde to bude stále žiť.

Zelená strecha Stanice Nivy sa stane obľúbeným komunitným miestom a poteší aj športovcov z okolia Nových Nív. Zdroj: Ilustračný obrázok, HB Reavis

Zelená strecha poteší samotárov, športovcov, workoholikov a partie kamarátov, ktorí si budú môcť užiť bežecké trate, workoutové ihrisko, elektrické grily či pracovné zákutia obklopené mestskou zeleňou. Všetky stromy a rastliny, ktoré na zelenej streche porastú, sa vyberali tak, aby sa dokázali sa prispôsobiť mestskému prostrediu.

Nová tvár Nových Nív prinesie do mesta množstvo funkčnej zelene. Zdroj: Ilustračný obrázok, HB Reavis

Nezabudlo sa však ani na priľahlé ulice a priestor okolo samotnej budovy. Zeleň vás privíta už pri príchode do stanice, v ktorej interiéri nájdete veľa zelene, ktorá bola motívom architektonického návrhu štúdia Benoy. K už existujúcim zeleným plochám v Twin City pribudne navyše v okolí stanice aj stredový pás zelene na novom mestskom bulvári či nové zelené verejné priestory plánované v projektoch Mlynské nivy Košická a Nové Apollo.