Nové Nivy

Srdce novej štvrte

Nové Nivy

Stanica Nivy

Nová stanica bude multifunkčným projektom. Medzinárodný autobusový terminál v srdci biznis štvrte, moderné nákupné centrum so zelenou strechou vo veľkosti dvoch futbalových ihrísk, trh s čerstvými produktami a množstvo unikátnych prevádzok.

Na čo sa môžete v Stanici Nivy tešiť?

Najmä na kvalitu. Od začiatku je práve kvalita hlavným menovateľom celého konceptu. Kvalita v architektúre, koncepte, logike usporiadania interiérov, kvalita v službách aj doprave, kvalita v jedle či zeleni. Aj preto sa projekt tvoril v spojení s tými najlepšími, britskými expertmi na retail – štúdiom Benoy a špičkovými krajinármi z Londýnskeho BDP.

Nová stanica bude mať tri nadzemné a dve podzemné podlažia, pričom nástupištia autobusov ako aj parkovacie plochy sú plánované pod zemou. Takéto riešenie možno poznáte z Madridu, New Yorku či Helsínk. Okrem moderného cestovného uzla sa Bratislavčania dočkajú aj obnovenej dopravnej a technickej infraštruktúry v okolí.

Prvé dve nadzemné podlažia budú patriť obchodom a službám. Obchodné prevádzky potešia nielen cestujúcich, ktorí si potrebujú pred cestou, či po ceste nakúpiť, alebo niečo vybaviť. Na svoje si prídu aj zamestnanci novej bratislavskej biznis štvrte ako aj obyvatelia susediacich rezidenčných zón.

Druhé podlažie bude rozvoniavať podmanivými vôňami. Okrem modernej mestskej tržnice zameranej na čerstvé potraviny, kvalitnú sezónnu ponuku a domáce produkty tu návštevníci nájdu aj bohatú ponuku reštaurácií, fastfoodov a kaviarní.

Čerešničkou na torte bude zelená záhrada na streche. Tá sa stane ideálnym miestom pre komunitný život obyvateľov štvrte. Okrem bežeckej trate či multifunkčného ihriska si susedia určite obľúbia aj zákutia pre rodinné pikniky, či grilovanie.

Zaujímate sa o nové nivy?

Najčastejšie otázky

 • Koľko bude stáť nová autobusová stanica a kto to celé zaplatí?

  Projekt Stanica Nivy je financovaný zo zdrojov HB Reavis. Štát, miestna a ani regionálna samospráva sa na projekte finančne nijako nepodieľa. Celkovo bude projekt Stanica Nivy stáť 345 miliónov Eur a je súčasťou širšieho zámeru viacerých projektov na území Nív aj Petržalky, ktorého investícia je vo výške 1 miliardy Eur.

 • V lokalite sa nachádza pomerne veľa zelene. Počítate s jej zachovaním?

  Nová autobusová stanica je navrhnutá tak, aby do lokality priniesla ešte viac zelene ako sa v území momentálne nachádza. Zelená strecha má rozlohu 2 futbalových ihrísk a teda významne prispeje k ochladeniu lokality, ktorá každé leto trpí nadmernými horúčavami.

 • Koľko parkovacích miest pre verejnosť sa vytvorí v rámci projektu Stanica Nivy?

  Súčasťou novej autobusovej stanice je 2150 parkovacích miest. Počet státí rešpektuje príslušné nariadenia a zohľadňuje aj požiadavky miestnej samosprávy. Vo výsledku bude mať každá budova dostatok miesta na parkovanie pre zamestnancov aj pre návštevníkov. HB Reavis vníma potrebu parkovacích miest a preto na ulici Mlynské Nivy plánuje vybudovať aj samostatný parkovací dom.

 • Kedy chcete začať s výstavbou projektu Stanica NIVY? Kedy bude hotová nová autobusová stanica?

  Výstavba projektu Stanica Nivy začala v máji 2017. Administratívna budova Nivy Tower sa buduje ako prvá. V lete 2017 dôjde k presťahovaniu súčasnej stanice na náhradné miesto, tak aby mohli práce pokračovať aj v priestore súčasnej autobusovej stanice. Projekt by mal byť dokončený v roku 2020.

 • Z návrhu vyplýva, že Nivy budú de facto ďalším nákupným centrom. Nie je ich v Bratislave vzhľadom na možnosti priveľa?

  V súčasnosti Bratislava poskytuje približne 700 metrov štvorcových plôch nákupných centier na tisíc obyvateľov, čo je porovnateľné s inými krajinami. Úroveň nasýtenosti trhu nenaznačuje záujem zákazníkov či budúcu úspešnosť projektu. Táto úroveň však zvyšuje požiadavky na kvalitu každého nového projektu. Je to výzva, ktorú si plne uvedomujeme. A preto je kvalita hlavným menovateľom celého projektu Stanica Nivy už od začiatku. Kvalita v architektúre, koncepte, logike usporiadania interiérov, kvalita v službách aj doprave, kvalita v jedle či zeleni. Aj preto sa projekt tvoril v spojení s tými najlepšími, britskými expertmi na retail - štúdiom Benoy a špičkovými krajinármi z Londýnskeho BDP.

Zistite viac o ďalších projektoch

Na nových nivách
Stanica Nivy
Zistite viac
Twin City Tower
Zistite viac