R&D špecialistka Katka: Keď dáme hlavy dokopy, vieme priniesť originálne riešenia

Katarínu Bežovú z Elevator Lab powered by Tatra banka stretnete v co-workingových priestoroch HubHubu v Twin City C, kde sa venuje skúmaniu a pochopeniu klientskych potrieb. Takto pomáha Tatra banke prinášať inovácie a zlepšovať existujúce produkty a služby. Počas rozhovoru nám vysvetlila, čo má na svojej práci najradšej, ako vyzerá pracovná rutina v priestoroch HubHubu a v čom sa Nivy odlišujú od iných priestorov, ktorými počas 12-ročnej kariéry v Tatra banke prešla.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
21. Marec 2019

Najnovšie technológie, stret s inovatívnymi mysľami, uvoľnená atmosféra, ale aj nový druh ekosystému vzťahov sú dôležitými piliermi celej štvrte Nové Nivy. Neprekvapí, že tu sídli aj Elevator Lab, inovačný inkubátor Tatra banky, ktorý si za svoje sídlo vybral co-working HubHub a v ktorom Katka pracuje ako Research and Development špecialistka.

Čomu sa venuje Elevator Lab a čo presne je tvojou úlohou?

Elevator Lab je inovačný projekt Tatra banky. Vznikol minulý rok a celý tím tvorí osem kreatívnych špecialistov na nové technológie a jeden robot :). Zaoberáme sa najmä technickými a inovačnými riešeniami, čiže skúmame a využívame najnovšie technológie, v spolupráci s kolegami z banky ich pretavujeme do relevantných služieb, ktoré posúvajú hranice bankovníctva. Naším cieľom je tak uľahčiť a spríjemniť klientovi život pri styku s bankou.

Na vytvorenie efektívnej inovácie je však potrebné dokonale poznať klienta – ako žije, ako rozmýšľa, ako pracuje, aká je jeho životná situácia, čomu sa venuje, čo ho teší a trápi. A presne o tom je moja práca, v ktorej vystupujem v úlohe sprostredkovateľa medzi produktovými manažérmi a klientom.

Venujem sa prieskumom so zameraním na potreby a očakávania ľudí, ktorí často vedia opísať svoj problém, no nevedia presne formulovať svoje požiadavky. Pretaviť opis problému do konkrétnych riešení už musíme my. Častokrát je moja práca aj o testovaní konkrétnych riešení, vizuálov a benefitov, ktoré pomáhajú kolegom pripraviť také produkty a služby, aby im klienti rozumeli a boli pre nich intuitívne. 

V čom sú projekty, na ktorých pracujete, z tvojho pohľadu najzaujímavejšie?

Najzaujímavejšie je hľadanie správnych nápadov a práca so šikovnými a inteligentnými ľuďmi. Zakaždým objavujeme inú technológiu alebo posúvame už existujúce riešenia na novú úroveň. Musíme poznať technológie a prinášať riešenia s vysokou pridanou hodnotou, aby sme dokázali problémy klientov vyriešiť.

Čo ťa na celom procese hľadania správnych nápadov a riešení baví najviac?

Zisťovať, ako to naozaj v realite chodí. To vie byť často prekvapujúce. Sledujeme nové trendy v spoločnosti, situáciu na bankovom trhu, realizujeme množstvo prieskumov so širším zameraním aj úzko zamerané na vybrané problematiky. Vďaka týmto informáciám vieme strategicky zhodnotiť a dať odporúčania o vhodnosti a realizovateľnosti navrhovaného riešenia či ideí pre klientov. Treba vedieť, ako vyzerá svet dnes, ale aj ako sa bude vyvíjať do budúcna, a vedieť sa na to pripraviť. Musíme pozerať vždy krok dopredu, aby sme naplnili náš brand promise – byť lídrom v inováciách.

Svet sa strašne rýchlo mení – každý deň prichádzajú nové technológie a je umenie vedieť spomedzi noviniek vybrať tie najzaujímavejšie a najpotrebnejšie – a práve to ma baví najviac. Nedá sa robiť všetko pre všetkých, a teda potrebujeme poznať nášho klienta, vedieť, čo potrebuje a zároveň čo očakáva od nás.

V čom sú priestory HubHubu iné ako priestory, v ktorých si pracovala predtým?

Je to naozaj jedinečné miesto. Aj v Tatra banke sa snažíme meniť priestory na moderné a vyhovujúce najnovším štandardom, ale tu je obrovské plus, že sa priamo stretávame s fintechmi, startupmi a inovatívnymi ľuďmi.

Elevator LAB bol zriadený, aby prinášal, spoznával a testoval nové idey. A najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je byť priamo ich súčasťou. Dlho sme uvažovali nad vhodným priestorom. Keď sme sa boli pozrieť v Twin City B v starom HubHube, tak bolo rozhodnuté, že potrebujeme prísť do tejto komunity a nie sa uzatvárať v našich kanceláriách.

Aké vzťahy vládnu v rámci HubHubu? Spolupracujete aj s ľuďmi z iných projektov a firiem?

Pri testovaní nových aplikácií a prototypov využívame nielen klientov a neklientov, ale aj kolegov z banky, no tí už sú niekedy „uzavretí“ v tomto svete. Vtedy skutočne pomáha mať poruke na rýchly feedback ďalších otvorených a ochotných ľudí, ktorí sú nadšencami najnovších technológií, radi s testovaním pomôžu a zároveň vedia dať aj zaujímavé podnety na zlepšenie.

Myslím, že sme sa tu veľmi pekne zžili a tá komunita je úžasná. Stretávame sa tu na raňajkách, večeriach, po eventoch či hocikedy na káve. Touto cestou sa zároveň my dozvedáme najnovšie trendy z iných oblastí.

Máte aj nejaké vyhradené priestory, kde spoločne pracujete?

Náš tím má svoje priestory, ale ak chceme spolupracovať s ďalšími firmami, tak ich pozývame do nášho showroomu. Máme tu vystavené najmodernejšie technológie, od robota cez hlasových asistentov, virtuálnu realitu až po najmodernejší bankomat, ktoré štandardne nie sú úplne finančne dostupné. Keď ich však spoznajú, sú schopní prísť s novými nápadmi aj pre náš „bankový“ svet.

Je úžasné, keď sa nám podarí spoločne rozvinúť novú ideu a navzájom sa obohatiť. Každý má úplne jedinečný mindset, a keď sa nám podarí dať hlavy dokopy, vieme prinášať originálne výsledky. Dvere sú stále otvorené a ktokoľvek má záujem o spoluprácu,  je u nás vítaný.

Myslíš si, že pracovné prostredie vplýva na pracovný výkon?

Určite áno. Cítim to sama na sebe. Som veľmi aktívny a otvorený človek a uzavreté priestory so striktnými pravidlami ma ubíjajú. V HubHube sú možnosti naozaj neobmedzené. Či už potrebujem byť v kaviarni, alebo si sadnúť na gauč, mám možnosť výberu.

To výrazne podporuje aj pracovné nasadenie, pretože čím som uvoľnenejšia, tým lepšie sa mi pracuje. Veľmi mi prospieva, že môžem byť v kontakte s inšpiratívnymi ľuďmi, no keď potrebujem pokoj, viem sa kedykoľvek zavrieť.

Ako by si zhodnotila spoločenský život na Nivách?

HubHub zabezpečuje množstvo akcií, od cestovateľských diskusií až po zdravý štýl či cvičenie jogy. Aktivít je naozaj neúrekom. Sama som sa bola pozrieť na niekoľko prednášok a diskusií, napríklad aj o bývaní. Chodím na eventy, ktoré ma zaujímajú, ale súčasne sa aj Elevator LAB podieľa na príprave prednášok na zaujímavé témy.

Cieľom prednášok a eventov je vzdelávať ľudí a priblížiť im nové technológie a riešenia, ktoré sa dajú využiť aj v bankovníctve.  Keďže pre väčšinu je to stále veľká neznáma, aj touto cestou im chceme ukázať a informovať o práci Elevator LABu, o otvorenosti Tatra banky ako takej novým inovatívnym riešeniam. Zároveň dávame takto najavo, že sme tu k dispozícii a pripravení spolupracovať. Snažíme sa tak v spolupráci s HubHubom aj my priniesť ľuďom zaujímavý obsah.

Ako sa na Nivách cítiš? Sú podľa teba ako miesto na prácu niečím výnimočné?

Momentálne sú Nivy jedným z najväčších stavenísk v regióne a mňa celý ten proces fascinuje. Dávnejšie som rozmýšľala, že by som si tu kúpila byt, no osud to zariadil tak, že tu nakoniec pracujem.

Dennodenne sledujem z okna, ako sa to tu každý deň mení a rastie. Z času na čas si dokonca robím fotodokumentáciu, aby som mala pamiatku. Je to jedinečný moment byť priamo v centre diania a sledovať, ako sa táto obrovská časť mesta mení.

Na prácu je to perfektné miesto aj z hľadiska dostupnosti, čo bude platiť dvojnásobne, keď sprístupnia autobusovú stanicu. Pútavé je množstvo ďalších firiem, podpora cyklistiky, blízkosť centra a nádherné moderné priestory, kde sa človek cíti ako doma.

Myslím, že nám tu v Bratislave vzniká výnimočná lokalita, ktorá na jednej strane vyčnieva pokrokovosťou, no zároveň zapadá do koloritu mesta. Bude to veľmi zaujímavá štvrť – jedno úžasné moderné miesto.

Foto: Dominika Behúlová