Úroda z balkóna – rady a tipy ako začať

O tom, že na každý poriadny balkón či parapet patria muškáty sa asi presviedčať nemusíme. Skúsme však na chvíľu porušiť tieto tradície.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
17. Apríl 2020

Petra Ježeková zo Živice pre vás pripravila zopár dobrých rád, ako si aj na malom priestore balkóna či nebodaj terasy spraviť záhradku, ktorej výsledky vás budú tešiť.
Ak máte deti, zapojte ich do sadenia a starania sa o úrodu. Uvidíte, že vlastnoručne dopestovaná zelenina im bude viac chutiť.

Tak hor sa do toho, máj klope na dvere, máme čo dobiehať 😊

Základom je dobrá pôda

Kvalitná pôda vám dá zdravú a bohatú úrodu. Ak pestujete vo vlastných kvetináčoch, pomiešajte si ju s kvalitným kompostom, prípadne do nej na začiatok pridajte nejaké organické hnojivá ako je vermikompostová šťava či sušený konský a ovčí hnoj alebo slepačí trus.

Photo: Neslihan Gunaydin @ Unsplash

Kvetináče

Na pestovanie sú vhodné klasické terakotové kvetináče, drevené hranty s izoláciou – neošetrené alebo natreté ekofarbami či plastové kvetináče.

Pestovať sa dá aj v upcyklovaných bandaskách od čapovanej drogérie, ale nie každý plast je vhodný. Odporúča sa vyhnúť PVC, PET, polystyrénu a zmiešaným plastom – majú označenie 7. Nie sú vhodné ani nádoby od nebezpečných chemikálií, hnojív, starých farieb neznámeho zloženia či postrekov.

Photo: Annie Spratt @ Unsplash

Extra tip: Zvážte veľkosť

Je dôležité si premyslieť, aké rastliny chcete sadiť a akú hlbokú pôdu a pestovaciu plochu potrebujú. Bylinky sa dajú pestovať aj v naozaj malých nádobkách, preto sú vhodné aj na parapetné dosky.

Zelenina už vyžaduje hlbšiu pôdu a väčšiu plochu. Pre lepšie uvoľňovanie a zadržiavanie vlahy použite na spodok kvetináča pod pôdu dve vrstvy materiálu – kamienky alebo keramzit a na to riečny piesok.

Vypestovať na balkóne sa dá takmer všetko

Najlepšie sa pestuje na západne orientovaných balkónoch, južné sú vhodné pre rastliny, ktoré znesú veľa tepla a slnka. Určite si zistite, koľko slnka či zatienenia rastlina znesie a vyberajte si rastlinky aj podľa toho, na ktorú svetovú stranu ich zasadíte a koľko svetla dostanú.

Na pestovanie na balkóne sú vhodné menšie odrody, ktoré nekorenia hlboko. Medzi veľmi vhodné a populárne druhy zeleniny patria paradajky, papriky, chilli, baklažán, tekvice a cukiny, ďalej uhorky, reďkovky, šalát, špenát, rukola, hrášok, mrkva „rondo“ a iné. Vhodným ovocím sú jahody a čučoriedky.

Najmenej náročné sú bylinky. Zaujímavosťou je pestovanie zemiakov v sude alebo vreci, kedy sa postupne prisýpa zemina a zemiak sa ťahá do výšky a vytvára nové a nové hľuzy.

Priesady

Ak máte čas, je ideálne vypestovať si vlastné priesady zo semienka. Táto forma je časovo náročnejšia, pretože je potrebné sa o priesady starať, preberať ich, presádzať a starať sa o ne. Ak nestíhate, kúpte si priesady na trhu či v obchode a opýtajte sa pestovateľa, ako sa o rastlinky starať. Stačí sa len poobzerať, priesady dnes zoženiete aj na internete či vo veľkých záhradných centrách.

Nezabudnite polievať

Keď je teplo je nutné polievať denne. Najlepším časom je skoro ráno alebo večer, kedy už slnko nepáli. Ideálna je odstáta voda, ktorú lejete priamo ku koreňom rastlín bez toho, aby ste namočili listy. Ak odchádzate na dlhšiu dobu preč, je vhodné kúpiť kvetináče so samozavlažovacím systémom. Polievať môžete raz týždenne aj tzv. kompostovým čajom, ktorý získate zmiešaním kompostu s vodou. Necháte roztok 24 hodín odstáť na vzduchu a scedíte. Aby ste nemuseli toľko polievať, môžete použiť aj nastieľanie pôdy zeleným materiálom alebo slamou či senom, ktoré zadržia vlhkosť a zároveň svojim rozkladom pôdu pohnoja.

Photo: Christian Hermann @ Unsplash

Rastlinky sa navzájom ochránia

Postreky proti škodcom nie sú nutné, mnohé rastliny si dokážu sami navzájom pomáhať, keď sa sadia vedľa seba. Cesnak chráni šalát, jahody, saturejku či paradajky. Pažítka a bazalka odpudzujú vošky na paradajkách a podporujú ich rast. Zeler odpudzuje vošky z paprík.  Aksamietnice chránia rastliny pred háďatkami. Veľmi užitočná je aj kapucínka, ktorá slúži ako lapač vošiek a iných drobných votrelcov. Jej kvety sú jedlé a sú ozdobou šalátov. Medzi aromatické byliny, ktoré odpudzujú škodcov patrí aj koriander, nechtík či borák lekársky, ktorého čerstvé listy sa konzumujú vo forme šalátu.

Photo: Skyla Design @ Unsplash

Najvyšší čas začať

Ak si pestujete vlastné sadenice, čím skôr začnete, tým skôr budete mať prvú úrodu. V byte môžete pestovať počas celého roka, vonku sa začína vysádzať koncom marca, ktorý je ideálny na výsev šalátu, hrášku, mrkvy, petržlenu, špenátu, mladej cibuľky a na prípravu sadeničiek. Rovnako aj na strihanie starých listov jahôd, ak ste to neurobili pred zimou. Môžete do kvetináčov dosypať aj novú zem, ak stará po zime zľahla.

Apríl a máj sú ideálne na výsev listovej zeleniny ako rukola, mangold, polníček, jedlých kvetov ako aksamietnica, nechtík, kapucínka. V máji môžete priamo von vysievať kríčkovú či tyčovú fazuľu, uhorky, tekvice a cukiny. Vysádzať môžete tiež jahody či drobné ovocie ako čučoriedky alebo egreše. V prvej polovici mája idú von do väčších kvetináčov sadeničky papriky a rajčín – na balkón sú vhodné čerešňové a kríčkové odrody. Z byliniek sú pre začiatočníkov vhodné mäta a medovka.

Photo: Jelleke Vanooteghem @ Unsplash

Držíme vám palce pri pestovaní a prajeme dobrú chuť pri pochutnávaní si na vlastnej úrode. 🙂