6 obľúbených filmových sérií, ktoré sa oplatí pozerať ako maratóny

Aj známe kultové klasiky môžu priniesť nové zážitky, ak sa pozerajú ako jeden celok.
Pre viac obsahuj skroluj nižšie
25. Marec 2020

Niektoré z týchto filmov ste už pravdepodobne videli. Možno ste na nich boli v kine, možno ste časť niektorého z nich zahliadali večer v telke. Ale videli ste už legendárne filmové série od začiatku prvého dielu do konca posledného? Domáca izolácia je ideálny čas pripomenúť si alebo sa zoznámiť s kultovými filmovými sériami, na ktoré v bežnom režime nezostáva príliš veľa času.

Aby sme vám uľahčili robotu, pri odporúčaniach sme stavili na žánrovú pestrosť a prevažne ukončené filmové série, ktoré sa dajú na Slovensku jednoducho streamovať cez Netflix alebo HBO GO. Preto v našom zozname chýbajú filmy z Marvel Cinematic Universe a všetky diely Star Wars, aj keď ide o maratóny, ktoré vrelo odporúčame. Pohodlne sa usaďte, začíname!

1. Harry Potter

Začneme úplnou klasikou, na ktorej vyrástla celá jedna generácia. Maratón všetkých „Harry Potterov“ patrí k obľúbeným vianočným disciplínam, no ak ste to minulý rok nestihli, na HBO GO nájdete všetkých 8 filmov.

Práve čarovný svet týchto filmov dokáže aj v týchto vypätých časoch neistoty priniesť do obývačiek pohodu, oddych a možnosť prísť na iné myšlienky. Ak si o sebe myslíte, že ste fanúšik, tak skúste počas maratónu pozorne sledovať, či si všimnete všetky skryté detaily a odkazy na knihy.

2. Pán prsteňov

Uznávame, že táto 9-hodinová fantasy nakladačka nie je pre každého. A sledovať všetky tri diely Pána prsteňov za sebou si vyžaduje odhodlanie a trpezlivosť. A to nehovoríme o takmer 12-hodinovej rozšírenej verzii, ktorú, bohužiaľ (alebo našťastie?), na Netflixe nenájdete.

Ak sa ale vyberiete na výpravu do Stredozeme, vyskúšajte pozerať Pána prsteňov ako maratón a vydržte až do konca. Púť krásnou krajinou Nového Zélandu a príbehom plného metafór precítite oveľa intenzívnejšie a zaručene vás dojme, keď sa bude nový kráľ Gondoru klaňať štyrom hobbitom. 

Nestačilo vám Stredozeme a zaujíma vás, čo sa stalo pred udalosťami Pána prsťenov? Zožeňte si trilógiu Hobbit a uvidíte ako sa jedna 300-stranová knižka dá natiahnuť na tri trojhodinové filmy.

3. Mission Impossible

Po dvoch náročných sériách si na chvíľku oddýchnime v „reálnejšom“ svete akčných filmov. Uvažovali sme, že na tomto mieste odporučíme päticu filmov o agentovi Jasonovi Bournovi, ale nakoniec sme zvolili alternatívu, kde netreba až tak pozorne sledovať dej.

Filmy Mission Impossible s Tomom Cruisom je síce lepšie pozerať za sebou, aby ste mali hlbší zážitok, ale môžete si jednotlivé časti pozrieť aj samostatne a pokojne aj s odstupom času. V každom nájdete poctivú dávku špionáže, akčných scén a výbornej hudby od Dannyho Elfmana a Hansa Zimmermana.

Prvé štyri diely nájdete na HBO GO, piatu a šiestu časť na Netflixe. A kým všetky dopozeráte, možno už bude v kinách pripravovaná siedma časť.

4. Leonardo DiCaprio maratón

Túto kategóriu sme si vymysleli špeciálne pre susedov z Nív. Leonardo DiCaprio patrí k najlepším hercom súčasnosti a hral v toľkých dobrých filmoch, že by bola škoda nespomenúť aspoň niektoré z nich. V tomto prípade je úplne jedno, v akom poradí si filmy pozriete, pretože všetky sú klasiky od režisérskych velikánov.

V posledných rokoch si DiCaprio zahral krutého otrokára vo filme Quentina Tarantina Django Unchained, makléra vo Vlkovi z Wall Street od Martina Scorseseho či bohémskeho milionára Jaya Gatsbyho vo filme Baza Luhrmanna Veľký Gatsby. DiCaprio je tiež známy svojou ikonickou úlohou vo filme Christophera Nolana Inception a za svoj výkon v snímke The Revenant od Alejandra Gonzáleza Iñárritu získal v roku 2016 konečne prvého Oscara. Všetky filmy nájdete na Netflixe.

5. Matrix

Cyberpunková sci-fi trilógia Matrix dala svetu množstvo ikonických scén a odkazuje na ňu nespočetné množstvo popkultúrnych referencií. Spomeňme modrú a červenú tabletku, ktorú má Neo na výber, alebo takzvaný „bullet time“ – efekt, pri ktorom sa spomalí čas a hrdina sa vyhýba nábojom letiacim okolo.

Trilógia Matrix je plná filozofických a spirituálnych odkazov, ktoré divák najlepšie pochopí, ak si pozrie všetky tri diely za sebou. V roku 2021 pripravuje Lana Wachowski štvrté pokračovanie, takže dlhé karanténové večery sú ideálne na spoznanie alebo osvieženie si príbehu.

6. Shrek

Myslíme aj na rodičov, ktorí potrebujú zabaviť svoje deti na dlhší čas. Na Netflixe nájdete štyri celovečerné filmy o zelenom zlobrovi a jeho rozprávkových kamošoch.

Ak by to náhodou nestačilo a deti by si po filmovom maratóne pýtali ešte viac Shreka, môžete im pustiť vianočný špeciál, seriál Shrek: Príbehy z močiara alebo dokonca 6 sérií o jednej z vedľajších postáv – Kocúra v čižmách.