18 kníh, ktorými sa oplatí osviežiť domácu knižnicu

Spoločnosť Martinus a ich veľká fanúšička, často sa pohybujúca po Nových Nivách, nám pomohli vybrať zaujímavé tipy na čítanie pre každého člena domácnosti.
Pre viac obsahuj skroluj nižšie
16. Apríl 2020

Niekto hltá knihy jednu za druhou, niekto ich pravidelne kupuje, ale zatiaľ čakajú v knižnici, kým príde ich čas. A možno práve v týchto dňoch si mnoho z nás nájde aspoň chvíľku dokončiť rozčítané príbehy a pustiť sa do objavovania nových svetov a vedomostí.

Knihy z Martinusu sú súčasťou mnohých domácností na Nových Nivách a predajňu čoskoro nájdete aj priamo v srdci tejto štvrte – v novej Stanici Nivy. Pri výbere knižných tipov sme preto oslovili tých najpovolanejších odborníkov – ľudí z Martinusu, ktorí nám prezradili svoje obľúbené čítanie z rôznych žánrov.

Výber sme v niektorých kategóriách doplnili aj o zaujímavé odporúčania od Vladimíry Bunčákovej. Vlaďa sa síce považuje „len“ za amatérsku recenzentku, no vďaka svojmu denníku o prečítaných knihách má bohaté skúsenosti a jej recenzie vás vtiahnu rovno do deja.

Knižky pre deti

Slová

Malí drobci radi spoznávajú svet okolo seba a učia sa ho správne pomenovať. Pomôcť im v tom môže aj táto úžasná knižka, v ktorej sa zoznamujú so slovami pomocou hmatu či obkresľovania prstami. A po slovách môžu prísť rad aj na čísla či zvieratká.

Artur a zlaté lano – Joe Todd-Stanton

Zoznámte sa s Arturom, tým najnepravdepodobnejším hrdinom zo všetkých. Artur vás vo svojom prvom dobrodružstve vezme na cestu do starodávneho sveta Vikingov, magických artefaktov a mocných bohov. Knižku navyše dopĺňajú krásne ilustrácie. Ideálne čítanie pre malých objaviteľov.

Malamandra – Thomas Taylor

Viola Mrenová a Herbert Citrón sa púšťajú do pátrania po Violiných stratených rodičoch. Stopy však vedú k bájnej morskej príšere malamandre a všetko okolo začína byť tajomné a hrozivé. Dáte sa zlákať na dobrodružnú výpravu?

Knihy pre mládež

Zjazvený kráľ – Leigh Bardugo

Prvý diel novej série z obľúbeného sveta gríš. Mladý kráľ Nikolai musí čeliť mnohým výzvam, aby dokázal ochrániť svoju ríšu a ťažko skúšaný ľud. Okrem vonkajších nepriateľov sa však musí popasovať aj s temnou mágiou vo svojom vnútri, pretože v stávke je naozaj veľa. Fanúšikovia Leigh Bardugovej a milovníci dobrých príbehov pre mládež budú určite nadšení.

Pôjdem tam, kam pôjdeš ty – Nina LaCour

Ingrid a Caitlin sú najlepšie priateľky. Spoločne sa smejú, počúvajú hudbu, delia sa o radosti tínedžerského života. Jedného dňa sa však Caitlin zobudí do sveta, v ktorom už Ingrid neexistuje. Tým sa pre ňu začína bolestivá cesta, na ktorej vďaka Ingridinými listom znovu prežíva svoju stratu, ale aj boj o nádej do budúcna. Krásna kniha o láske, priateľstve a vykúpení osloví všetkých milovníkov dojímavých príbehov.

Môj brat sa volá Jessica – John Boyne

Novinka Johna Boyna, bestsellerového autora literatúry pre mládež, čitateľov zoznámi so Samom, ktorého život plynie najmä vďaka bratovi Jasonovi relatívne hladko a pokojne. Jedného dňa však Jason prevráti celej rodine svet hore nohami. Ako sa dá vyrovnať s myšlienkou, že milovaný syn a brat považuje sám seba už celé roky za dievča?

Literatúra faktu

Narodený v modrú stredu – Daniel Tammet

Daniel Tammet poodhalí v tejto dojímavej knižke svoj osobný príbeh génia narodeného v autistickom spektre. Hoci disponuje schopnosťami, ktoré sú pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľné, zvládanie bežných denných situácií je preňho často neprekonateľným problémom. Strhujúci príbeh o popasovaní sa so životom vo vás určite zanechá silný dojem.  

Nevyhorení – Lucia Okša a Zuzana Matuščáková

So syndrómom vyhorenia sa spoločnosť aj jednotlivci stretávajú čoraz častejšie. Ako sa však dá z takejto skúsenosti poučiť či vyjsť ako silnejšia osoba? Inšpirujte sa rozprávaním 21 skutočných ľudí, ktorí syndróm vyhorenia zažili na vlastnej koži a rozhodli sa svoj príbeh porozprávať aj ostatným. 

Tip od Vladi: Proti všetkým pravidlám – Ariel Levy

Pre mňa jedna z najsilnejších kníh, aké som v ostatnom období čítala. Neobyčajná autobiografia, v ktorej sa autorka podelila o časť zo svojho života. Je to príbeh plný bolesti, smútku a strát, prerozprávaný s takou ľahkosťou, že neviete knihu prestať čítať a najradšej by ste ju zhltli na jedno posedenie. Svoje pocity tu Ariel opísala tak úprimne a priamo, že sa s ňou okamžite zžijete a celý príbeh s ňou prežívate. Niekedy sa vám až nechce veriť, čím všetkým si autorka v živote prešla. Pre mňa veľmi silný a emotívny príbeh, výborný štýl písania a skvelý preklad.

Príbehy s dávkou napätia

Terapeutka – Helene Flood

Mladá psychologička Sara jedného dňa nájde na záznamníku zvláštny odkaz od svojho manžela, po ktorom Sigurd bez stopy zmizne. Od toho dňa sa začnú odohrávať aj ďalšie zvláštne veci priamo v ich dome. Kto sa so Sarou zahráva? A kde je Sigurd? Ak máte radi severskú atmosféru a príbehy plné napätia, Terapeutka je knižka presne pre vás. 

Smrtiace tajnosti – Robert Bryndza

Už šiesty prípad detektívky Eriky Fosterovej sa krúti okolo smrti krásnej tanečnice, ktorú matka nájde zavraždenú priamo pred domom. Aký chladnokrvný vrah spácha niečo také, navyše počas vianočných sviatkov? Myslíte si, že na to dokážete prísť? Začítajte sa do výbornej detektívky Roberta Bryndzu a overte si, či sú vaše zistenia správne.

Šialená hra – Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek vo svojom najnovšom trileri rozohráva rukojemnícku drámu priamo v éteri. Pred vyjednávačkou Irou stojí ťažká úloha – hoci sama nemá vôľu žiť, musí zachrániť nevinných ľudí pred smrťou. Šialená hra vás udrží v napätí až do samého konca.

Príbehy, ktoré stoja za pozornosť

Antiturista – Are Kalvo

Predstavte si, že sa narodíte v koži Nóra, ktorý nenávidí prírodu. Nepraktické, najmä ak ste jediný v celom okolí. Ako sa s tým popasovať? Začítajte sa do zábavného a vtipného rozprávania Areho Kalva, ktorý vás vezme na výpravu do divočiny, aby znovu našiel svojich priateľov a pochopil, čo vlastne na tej prírode všetci vidia.

Nadácia – Isaac Asimov

Legendárne sci-fi vychádza po rokoch znovu v slovenskom preklade a určite by nemalo ujsť pozornosti žiadneho milovníka vedecko-fantastickej literatúry. Ľudstvo ovládlo celý vesmír a je na vrchole svojho vývoja. Vedci však upozorňujú, že po tomto musí nevyhnutne prísť pád a chaos. Psychohistorik Hari Seldon sa teda rozhodne založiť Nadáciu – ostrov nádeje pre neisté časy.

Tip od Vladi: Neopúšťaj ma – Kazuo Ishiguro

Toto je masterpiece! Keď som začala čítať túto knihu, absolútne som netušila, do čoho idem. Tri decká vyrastajúce bez rodičov v internátnej škole na anglickom vidieku, kde im celý čas vštepujú do hláv, aké sú výnimočné. Po pár rokoch sa opäť stretávajú a my postupne odhaľujeme, o čom celá tá výnimočnosť je – žeby o obetovaní sa pre dobro ostatných? 

Dejová línia sa rozmotáva postupne, kniha vás úplne pohltí a vy si na konci fascinovane spájate všetky súvislosti. Tento príbeh je prekrásny, melancholický a zároveň pochmúrny aj znepokojujúci. Ťažká téma servírovaná ľahkým a čitateľným spôsobom.

Príbehy s kvapkou romantiky

Tieňová sestra – Lucinda Riley

Ďalší diel výnimočnej série Sedem sestier vás zoznámi s príbehom tretej sestry – Star. Vydajte sa spolu s ňou na výpravu za hľadaním vlastnej minulosti a identity, do príbehu prešpikovaného zaujímavými ľudskými osudmi, ale aj láskou, priateľstvom, romantikou či intrigami. 

Čipkárka – Laura Frantz

Napínavý príbeh z prostredia koloniálnej Ameriky vás zaručene zaujme! Lady Elisa sa totiž ocitne pred najťažším rozhodnutím svojho života – uprednostniť známe a bezpečné alebo sa vrhnúť v ústrety neistote po boku svojho vyvoleného? Historický román okorenený poriadnou dávkou romantiky spríjemní jarné dni všetkým láskychtivým čitateľom.

Tip od Vladi: Zostaň so mnou – Ayobami Adebayo

Tento román je zaujímavý už len tým, že sa odohráva v Nigérii, pre nás v takej vzdialenej, tajomnej a exotickej krajine. Je tu iná kultúra, iné zvyky – stále tu prevládajú silné rodinné tradície, zbožná úcta k matke a polygamia, pričom jednotlivé manželky súperia o priazeň svojho muža. Ľudia sa utiekajú k rôznym rituálom a postavenie žien v spoločnosti je viac ako žalostné. 

Príbeh je na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Manželia Yejide a Akin si sľúbia, že budú žiť v monogamii, ale pod vplyvom tradícií sa nakoniec prispôsobia očakávaniam príbuzných a tie ich doženú až k rozpadu manželstva. 

Autorka v príbehu otvára celospoločenské témy, ktoré sú blízke aj nám, ale vzťahy, nevera, bezdetnosť aj rozpad rodiny tu na nás pôsobia aj akosi vzdialene a cudzo. Príbeh je miestami tragický, smutno-krutý, situácie sú veľmi často vyhrotené a ostávajú nepochopené.


Zdroj foto: Michel Porro