Hugo Repáň z EcoButt: Ohorky nepatria na asfalt, ale do asfaltu! 

Cigaretové ohorky na asfalte? Žiadna novinka, bohužiaľ. Avšak ohorky ako súčasť asfaltu? Inovácia. Tento unikátny projekt pilotujeme na Novom Apolle. Porozprávali sme sa o tom s Hugom Repáňom, ktorý túto ideu priniesol aj k nám, na Slovensko.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
24. Október 2022

Ohorky od cigariet ho trápili odjakživa. Počas štúdia na vysokej škole sa pustil do ich výskumu, v ktorom počas testovania zistil, že by ich bolo možné využívať ako prímes do asfaltov. So svojím projektom začal obiehať rôzne súťaže aj investorov a dnes, o pár rokov neskôr, dodáva špeciálne popolníky na ich zber aj na našom Novom Apolle.

V článku sa ďalej dozviete: 

  • Aké boli začiatky projektu,
  • ako dokážu ohorky z cigariet šetriť planétu,
  • ako vyzerá proces recyklácie,
  • aké sú plány do budúcna.

Aké boli začiatky projektu? Ako si získal prvého klienta?

Keď som už vedel, že vieme ohorky recyklovať a používať ich do asfaltu namiesto celulózy, oslovil som u nás v Žiari miestnych podnikateľov a našiel prvého investora. Prvým klientom sa stalo samotné mesto Žiar nad Hronom, na frekventované miesta sme rozmiestnili prvých desať zberných nádob a prvá asfaltová cesta sa buduje v týchto mesiacoch.

Sú zberné nádoby v niečom špeciálne?

Vyzerajú podobne ako popolníky, ale dizajnujeme ich aj vyrábame sami, vieme ich upraviť individuálne podľa požiadaviek firiem, aj podľa lokality, kde ich umiestňujeme. Na nádobu dávame nálepky s infografikou, kde sa snažíme vysvetliť celý recyklačný proces a motivovať fajčiarov, aby ohorky odhadzovali práve do našich nádob a šetrili tak planétu. Také máme aj u vás na Novom Apolle.

Ako dokážu ohorky z cigariet šetriť planétu?

Za bežných okolností sa v asfalte používa celulózový granulát, ktorý funguje ako potrebné spojivo medzi kameňmi a smolou. Cigaretový filter je vyrobený z acetyl-celulózových vlákien, ktoré sú vlastnosťami príbuzné bežnej celulóze. V rámci recyklačného procesu tento materiál oddeľujeme a pretvárame ho do formy granulátu.

Tak na jednej strane šetríme stromy, a na druhej strane zbavujeme prostredie jedného z najškodlivejších odpadov, ktorý by inak skončil na skládke. V rámci procesu recyklácie sa ohorky zbavujú aj svojej škodlivosti, a tak zabraňujeme aj prípadnému sekundárnemu uvoľňovaniu chemických látok do prostredia.

V rámci procesu recyklácie sa ohorky zbavujú aj svojej škodlivosti, a tak zabraňujeme aj prípadnému sekundárnemu uvoľňovaniu chemických látok do prostredia.

Prečo Nové Apollo?

Už dlhšie sme hľadali partnera, s ktorým by sme tento systém vedeli odskúšať aj na veľkom stavenisku. V takomto prostredí je totiž proces recyklácie iný, je náročnejší na údržbu, chceli sme si jednoducho odskúšať výzvy na inom mieste. Dnes tieto „špakovníky“ nájdete v nákupných centrách, v meste. V prostredí stavby tento projekt pilotujeme s HB Reavis a veríme, že sa stane bežnou súčasťou každého staveniska.

Ako vyzerá proces recyklácie?

Približne raz mesačne máme zvozový týždeň, počas ktorého robíme zber cez všetkých partnerov, mesačne takto vyzbierame približne milión špakov. Po zbere nasleduje separačný proces, kedy manuálne triedime ostatný odpad, ako sú napríklad žuvačky. Potom idú ohorky do mlynu, drviča, z ktorého vzíde materiál podobný vate. Vatu napokon stláčame do granulátu, čo je už výsledný produkt, musí už iba preschnúť. Za deň vyrobíme približne 5kg granulátu, čo zodpovedá spracovaniu približne 50 tisíc ohorkov.

Aké sú plány do budúcna?

V lete sme boli prítomní na všetkých veľkých slovenských festivaloch, veríme, že sa ich zúčastníme aj ďalšie roky. V prípade vstupu nových investorov by sme vedeli mať vlastnú peletovaciu linku, ktorá celý proces zjednoduší a urýchli, a ďalším cieľom je mať čo najviac partnerov, ktorí by s nami spolupracovali. Aj preto sa aktuálne zaoberám pomerne komplikovaných procesom vytvárania modelov zberu pre mestá. A v hre je aj expanzia do zahraničia. 🙂

Nové Apollo, ideálne miesto pre váš biznis

Najväčší kancelársky projekt v Bratislave, Nové Apollo, je tesne pred dokončením. Osempodlažná budova, v ktorej centre sa bude nachádzať átrium so zeleňou, poskytne firmám viac ako 48 tisíc m2 pracovných priestorov. Wellbeing je súčasťou každého projektu HB Reavis. Ak hľadáte nové pracovné priestory, máme pre vás pomocníka. Jednoduchý prehľad pracovných priestorov podporujúcich wellbeing nájdete na jednom mieste – na www.priestory.novenivy.sk