Kam na kávu? Každý správny kávičkár by mal poznať týchto 5 miest na Nových Nivách

Kaviarne Nových Nív majú svoje vlastné komunity, ktoré dotvárajú rozmanitosť celej štvrte. Pozrite si obľúbené miesta kávičkárov na ilustrovanej mape.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
17. September 2020

Čo by mala mať každá moderná mestská štvrť? Základom sú, samozrejme, funkčné verejné priestory a infraštruktúra, ktorá umožňuje príjemný a pohodlný život. 

No a potom je dôležité, aby mali obyvatelia miesto, kde sa môžu spolu stretávať a debatovať, „zašiť sa“ a pracovať, osviežiť sa, oddychovať a naberať nové sily. Jedným slovom kaviareň. Na Nových Nivách, našťastie, kaviarenská kultúra prekvitá a nájdete tu hneď niekoľko útulných podnikov s prvotriednou kávou a uvoľnenou atmosférou. 

Každý podnik ale ponúka aj niečo navyše, niečo jedinečné, prečo si ho ľudia zamilovali. Ktorá kaviareň je známa svojím playlistom a kde vás obslúži chatbot? Aby sa vám lepšie orientovalo a ľahšie objavovali nové miesta, pripravili sme ilustrovanú mapu našich obľúbených kaviarní.

ILUSTROVANÁ MAPA NOVÝCH NÍV. Začneme na okraji štvrte a postupne sa presunieme až do úplného srdca Nových Nív: (1) — WCAFE, (2) — MONO Café, (3) — Pán Králiček Priestor, (4) — Mondieu Twin City, (5) — The Nook.

1. WCAFE

Adresa: Grösslingová 62

Z chodníka nenápadná kaviareň ožíva hneď z rána. Pre mnohých ľudí je pravidelnou zastávkou na rýchle doplnenie energie cestou do práce. Okrem espressa a cappuccina si vo WCAFE môžete dať aj raňajky, zdravý obed alebo obľúbené koláčiky. Ponuka sa pravidelne mení, rovnako aj samotný priestor kaviarne, pre ktorú je typické aj nadšenie pre dizajn.

„Našich návštevníkov pravidelne prekvapujeme meniacim sa prostredím kaviarne v kombinácii s výraznými prírodnými prvkami zelene a dreva,“ vysvetľuje Zdeno Kysučan z tímu WCAFE. „Dôležitá je pre nás aj podpora lokálnych umelcov, ktorí tak WCAFE v rámci susedstva Nových Nív spájajú s pocitom bezstarostnosti a originality.“

Náš tip
K dobrej káve patrí aj dobrý zákusok. Bez nich jednoducho z WCAFE asi neodídete.

2. MONO Café

Adresa: Budovateľská 25

MONO je jedna z mála kaviarní v Bratislave, ktoré sa venujú výhradne káve a ako jedna z prvých na Slovensku začala ponúkať výberovú kávu (Specialty coffee). Kvalita kávy je v MONO hodnotená ako jedna z najlepších v Bratislave a zákazníci vedia, že pri príprave sa tu latka nepodlieza.

„Som presvedčená, že ak chce človek robiť niečo poriadne, mal by sa zamerať len na jednu vec. Ja svoje úsilie vkladám práve do kávy,“ povedala nám majiteľka MONO Iris Kotríková, ktorá tiež prezradila, že mnoho ľudí prvotne prišlo za kávou a postupne sa okolo nej vytvorila komunita, ktorá má spoločný kávový život. „Je tu pokoj a príjemné prostredie. Ľudia sa tu cítia ako doma v obývačke,“ dodala s úsmevom.

Náš tip
Vychutnajte si najlepšiu kávu za sprievodu kapely Depeche Mode, ktorá sa v MONO púšťa azda ako v jedinej kaviarni v meste.

3. Pán Králiček Priestor

Adresa: Budovateľská 2

Kaviareň Martina Králika má ideálnu lokalitu na hranici obľúbenej rezidenčnej štvrte 500 bytov a zároveň kúsok od biznisového centra Twin City. Sami ju pravidelne využívame a viacero rozhovorov z našej série Nivy na slovíčko vzniklo práve u Králička.

Samozrejme, pri tejto kaviarni nejde len o polohu, ale aj o nádherný priestor a šikovných kávových odborníkov. „Skvelo funguje vzťah našich baristov a zákazníkov. Dovolím si tvrdiť, že taký tím na Slovensku len tak nenájdete. Vznikajú u nás denné rituály a sme súčasťou života mnohých ľudí, čo bolo od začiatku poslaním Priestoru,“ opisuje Martin Králik jedinečnosť svojej kaviarne.

Náš tip
Máte chuť na kávu počas obeda? Máte šťastie, okrem kávy si môžete vybrať aj niektorý z chutných sendvičov.

4. Mondieu Twin City

Adresa: Mlynské nivy 16

Mondieu je v gastro kruhoch známa značka po celom svete a aj z prevádzky v Twin City cítiť jej kozmopolitný charakter. Okrem prvotriednej kávy si tu môžete pochutiť na jedlách a dezertoch zo surovín od poctivých dodávateľov vrátane vegetariánskych a vegánskych možností.

„Popri denných menu, skvelých quichoch a famóznych cheesecakoch  majú naši zákazníci radi aj nášho chatbota Čoko Šanel, vďaka ktorému majú prehľad o svojom vernostnom účte, na ktorý dostávajú 10 % späť z každej platby a môžu ho využiť v hociktorej Mondieu prevádzke na svete,“ predstavuje lákadlá Mondieu brand director Martin Zlejší.

Náš tip
Francúzsky toast so slaninkou v kombinácii s espressom sú tie najlepšie rýchle raňajky, prípadne tu rovno začnite svoj pracovný deň a naplánujte si ranný meeting práve tu.

5. The Nook

Adresa: Mlynské nivy 10

Fanúšikovia dizajnu a architektúry by určite mali ísť na kávičku do kaviarne The Nook, ktorú vytvorilo architektnociké štúdio Dittel Architekten. Na mäkkom sedení okolo stĺpov a prepojení kaviarne s lobby kancelárskej budovy je hneď vidieť, že štúdio sa špecializuje na kaviarenské priestory.

The Nook okrem kávy, raňajok, obedov a snackov ponúka vďaka pravidelným podujatiam aj komunitný rozmer. „Obľúbená je napríklad akcia Language Café, kde si ľudia môžu podebatovať v rôznych jazykoch, zahrať si stolné hry a zdokonaliť jazyk, ktorý sa práve učia,“ pozýva do The Nook event manažérka HB Reavis Pavla Ujmiaková.

Náš tip
Máte radi fish & chips? Počas obedu ich nájdete ako stálu ponuku.

Foto: Dominika Behúlová