Majiteľka MONO café: Keď robiť kávu, tak na 100 %

Na pracovné aj priateľské stretnutia alebo ako bodka za obedňajšou pauzou. Bez dobrej kávy by to jednoducho nebolo ono. Odskočili sme si na slovíčko do kaviarne MONO café, ktorá už tri roky neodmysliteľne patrí k Budovateľskej ulici.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
1. Jún 2018

Krásny minimalistický interiér, priateľská atmosféra a výborná káva, ktorú vám pripraví a prinesie majiteľka Iris Kotríková. To je MONO café, vkusne nenápadná kaviareň na Budovateľskej. Iris sa okolo kávy začala pohybovať, keď robila marketing pre jednu zo sietí, ktoré kedysi pôsobili v Bratislave. Odtiaľ sa však dostala do komunity milovníkov výberovej kávy, ktorá bola ešte pred niekoľkými rokmi pomerne malá. „Keď som prvý raz ochutnala aeropress, tak to bolo pre mňa niečo úplne iné. Hneď ma začalo zaujímať, prečo je to tak,“ spomína na svoje začiatky.

Aj keď sa Iris a pohybovala v komunite „kávičkárov“, zakladať kaviareň v pláne nemala. Okolnosti to však zariadili inak. Lokalita 500 bytov sa jej páčila úž predtým. „Chodievala som sa sem prechádzať, poznala som tu aj ľudí z oblasti architektúry a dizajnu. Videla som, že sú tu dostupné priestory, ktoré boli predtým úplne nevyužité, zadebnené,“ hovorí.  A tak sa zrodil nápad založiť Mono. A prečo názov Mono? „Povedala som si, že keď raz budem robiť kávu, nechcem robiť nič iné. Monotematicky som sa na ňu zamerala,“ vysvetľuje Iris. Jej zásadou je radšej robiť menej vecí, ale poriadne.

Vo svojej špecializácii vidí zmysel, dôvodom sú aj samotní milovníci kávy. „Táto komunita vníma celú cestu zrna, celý proces od farmára až po hotovú šálku kávy. Klientela v kaviarni Mono odráža miestny život. Obednú pauzu tam pravidelne natiahnu zamestnanci z neďalekého bizniscentra, začujete doučovateľa angličtiny, narazíte na mĺkvych kreatívcov s notebookmi, ľudí zo susedstva či na náhodných ,uponáhľancov‛, ktorí si prídu ,schmatnúť‛ kávu so sebou.“

Kto do kaviarne Mono chodí pravidelne, viaceré tváre mu tam časom začnú byť povedomé. „Potrebujete, aby sa zákazníci vracali, táto kaviareň je na tých pravidelných postavená. Určite aj komunita je pre ľudí okolo výberovej kávy dôležitá,“ dodáva Iris. Kaviareň s výberovou kávou by človek zrejme hľadal skôr v rušnejšom centre mesta. Podľa Iris však má štvrť v okolí 500 bytov veľký potenciál. „Mnohí o tejto lokalite ani poriadne nevedia. Pritom je kúsok od centra, veľmi dobre dostupná, no zároveň tak príjemne uzavretá. Ako mesto v meste,“  uzavrela.