Právnik Majo: Nivy sú miestom, kde si viem predstaviť život

Marián Porvažník je právnik, ktorý sa snaží o to, aby záujmy koncipientov a advokátov neboli protichodné, ale aby sa mohli sústrediť na lepšiu vymožiteľnosť práva na Slovensku. Porozprával nám, čo ho k tomu vedie a prečo.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
28. November 2018

Od deviatej do piatej je právnikom v softvérovej firme a vo voľnom čase sa venuje občianskym aktivitám v oblasti spravodlivosti a právneho štátu. Pri rozhovore s Majom Porvažníkom sa človek neubráni dobrému pocitu z toho, že sú medzi nami ľudia, ktorí sa nezaujímajú iba o vlastnú kariéru, ale snažia sa zlepšiť aj pomery vo svojom odbore, a tým prispieť k lepšie fungujúcej spoločnosti.

Mrzí ho, že právo a advokácia pomaly strácajú na atraktivite, že právnické fakulty už dnes prijímajú študentov prakticky bez skúšok a vzrastá počet tých, ktorí odchádzajú právo študovať do zahraničia, kde potom aj väčšinou zostávajú a my tak prichádzame o šikovných ľudí, pretože u nás nemajú uplatnenie.

Za ten čas, čo býva na Miletičovej ulici, si stihol obľúbiť prechádzky uličkami pomedzi bytovky z 50. rokov, obkolesené vysokými stromami. S priateľkou si radi zájdu aj na film do Nostalgie. “Aj keď prší či sneží, je to tu paráda,” hovorí. Pochvaľuje si aj občiansku vybavenosť, ale aj to, že v okolí za posledné dva roky pribudlo niekoľko kaviarní, viechy, reštaurácie, či iné príjemné verejné priestory. To dáva obyvateľom viac priestoru stretávať sa s priateľmi, ale zároveň byť trochu ďalej od turistov v historickom centre.

“Som tiež rád že sa na Nivách robia projekty, ktoré prispievajú ku kvalite života tým, že sa snažia svoje prvky otvárať verejnosti – napríklad rekonštrukcia autobusovej stanice so zelenými plochami a bežeckou dráhou,” hovorí. Pozitívne vníma aj vznik zóny Nové Nivy s viacerými veľkými medzinárodnými firmami, ale aj malými lokálnymi startupmi – od overených hráčov ako Sygic až povychádzajúce hviezdy akou je Exponea. “Príde mi to ako dobrý predpoklad pre ekonomický rozvoj a profiláciu celej Bratislavy v širšom regióne strednej Európy, keďže by sem mohli prísť šikovní ľudia nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia,” dodáva na záver.