RECEPT: Biskupský chlebíček

Pre viac obsahuj skroluj nižšie
9. December 2020

Je pre vás vianočné pečenie neoddeliteľnou súčasťou adventu a rozhliadate sa po zdravších receptoch? Odporúčame skvelý biskupský chlebíček, ktorý vám vydrží až do Vianoc (teda, ako ho dovtedy nezjete). Stačí, ak ho uskladníte v alobale na chladnom mieste a bude chutiť výborne aj po niekoľkých týždňoch. Navyše všetky ingrediencie objednáte pohodlne na www.trznicanivy.sk. Recept pre vás pripravila Tržnica Nivy v spolupráci s foodbloggerkou Biankou.

Na jeden biskupský chlebíček potrebujeme:

3 farmárske vajíčka

125 g masla alebo 125 g ghee

150 g celozrnnej hladkej múky

50 g mandľovej múky + trocha navyše cca 0,5 PL na vysypanie plechu

25 g vanilkový trstinový cukor

15 g kypriacieho prášku bez lepku a fosfátu

– 120 ml šťavy z pomaranču (cca jeden stredne veľký pomaranč na šťavu)

45 g sušených hrozienok

45 g sušených brusníc

45 g sušených datlí

45 g sušenej papaye

40 g blanšírovaných lieskovcov

40 g pekanových orechov

40 g vlašských orechov

40g horkej čokolády

60g lesného medu

– štipka soli

Postup:

Oddelíme si bielka od žĺtkov do samostatných veľkých misiek, v ktorých ich budeme následne šľahať.

Bielka vyšľaháme so štipkou soli do tuhého snehu. V druhej miske vyšľaháme žĺtka s vanilkovým cukrom a maslom, následne pridáme pomarančovú šťavu a med.

Zatiaľ si všetko sušené ovocie s orechmi a čokoládou premiešame so sypkými surovinami (lepšie budú aj držať v chlebíčku) a pridáme k vyšľahaným žĺtkam s maslom a šťavou. Následne zľahka a opatrne vmiešame sneh.

Formu na chlebíček (cca 12 x 23) vymastíme maslom a vysypeme mandľovou múkou. Následne do nej rovnomerne prelejeme cesto a dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 175 stupňov cca 45 minút. Pre istotu skontrolujeme cesto drevenou špajdlou, či je v strede dobre upečené.

Upečený, vychladnutý chlebík vyklopíme z formy a môžeme ho posypať cukrom, kokosom či roztopenou čokoládou. Mne osobne sa naň už nežiada pridávať nič, pretože chutí famózne aj samotný. :).

Verím, že sa vám podarí a bude vám chutiť.

Vaša Bianka