Rozpáleným mestám by prospeli zelené strechy. Akú plochu nimi treba pokryť?

Zelené strechy dokážu mestá ochladiť, ušetriť náklady na prevádzku budov a prinášajú do zahustených oblastí aj nový život.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
24. Jún 2020

Existujú rôzne spôsoby, ako šikovne využívať zelené plochy na ochladzovanie mesta: výsadba alejí dokáže napríklad ovplyvniť a nasmerovať prúdenie (studeného) vzduchu, ihličnaté stromy, naopak, dokážu prúdenie studeného vzduchu zastaviť a ušetriť budovám vo svojej blízkosti na účtoch za kúrenie.

Jedno z najúčinnejších riešení, ako dostať do miest viac funkčnej zelene, práve rastie aj na Nových Nivách. Pýtate sa kde? Na streche novovznikajúcej autobusovej stanice! Zelené strechy fungujú ako tepelná a zvuková izolácia budov, pomáhajú znížiť odtok dažďovej vody, zlepšujú kvalitu vzduchu a pomáhajú ochladzovať mesto.

Zelená strecha štátnej univerzity Ohio. Zdroj: Flickr CC0 1.0

Strechy budov tvoria v niektorých mestách až štvrtinu celkovej plochy a stavajú sa väčšinou z materiálov, ktoré zadržiavajú veľké množstvo tepla zo slnečného žiarenia. Budovy sa preto často ochladzujú klimatizáciou, ktorá do ovzdušia vypúšťa ešte viac teplého vzduchu.

Zelenú strechu si môžete predstaviť ako vrstvu substrátu a rastlín nad tradičnou strešnou pokrývkou. Budove tak dodáva dodatočnú izoláciu a znižuje nároky na vykurovanie a ochladzovanie. Len na ilustráciu: už 15-centimetrová vrstva substrátu dokáže znížiť tepelné straty budovy o 26 %.

Zelené strechy neprinášajú mestu iba novú zeleň. Pomáhajú tiež ochladiť okolie a prispievajú k šetreniu energie.

Na účinky zelenej strechy má veľký vplyv lokálne podnebie, ale napríklad mesto Toronto odhaduje, že by dokázalo znížiť efekt mestského tepelného ostrova o 1 – 2 °C, ak by pokrylo 6 % svojich striech vrstvou zelene. Hustejšie osídlené centrá miest a rezidenčné zóny by dokázali znížiť teplotu vzduchu aj na povrchu, ak by sa im podarilo zvýšiť počet zelených striech o 10 %.

Zaujímavé sú aj ďalšie čísla spojené so zelenými strechami. Vrstva vegetácie na streche pomáha zachytávať 50 – 95 % ročných zrážok, čím pomáha odbremeniť kanalizačné systémy a zároveň prispieva k zavlažovaniu mestskej zelene na iných miestach.

Zelená strecha plná lúčnych kvetov na streche obchodu Mountain Equipment Co-op v kanadskom Toronte. Zdroj: Wikimedia CC 2.0

Na zelených strechách si môžu nájsť domov aj rôzne vtáky a hmyz. Vo Švajčiarsku sa na jednej streche udomácnilo 79 druhov chrobákov a 40 druhov pavúkov, pričom 20 z nich patrilo k ohrozeným druhom.

Zelené strechy v neposlednom rade zvyšujú atraktivitu a hodnotu nehnuteľností, veď kto by si nechcel ísť oddýchnuť do malého parku nad vlastným bytom. Na verejných budovách, ako to bude aj v prípade novej Stanice Nivy, môžu zelené strechy slúžiť aj na prehlbovanie komunitných vzťahov, o čom sa dočítate viac v tomto článku.