Turistom vo vlastnom meste. Objavte krásy Bratislavy, o ktorých nevie každý 

Pre viac obsahu skroluj nižšie
21. November 2022

Bratislava ponúka množstvo nádherných miest a pamiatok, ktoré ju zdobia a sú navštevované nielen domácimi, ale aj turistami. Či už je to Bratislavský hrad, vyhliadka na Moste SNP známa aj ako UFO alebo dominanta mesta, pamätník Slavín. No aj napriek tomu, existuje v našom hlavnom meste a jeho blízkom okolí mnoho zákutí, ktoré často unikajú pozornosti rodených Bratislavčanov. Práve s takýmito miestami sa chceme s vami podeliť v dnešnom článku.

Aké miesta sme si pre vás pripravili?

  • Historické záhrady a miesta posledného odpočinku,
  • dobové vily a unikátne architektonické štvrte,
  • pamätník z prvej svetovej vojny,
  • slnečné hodiny,
  • nezvyčajnú fontánu v parku,
  • turistické výhľady,
  • netradičnú prírodu či kameňolom a vodopád.

Staré Mesto v novom šate

Centrum mesta je vskutku bohaté na zelené parky. No len málokto vie, že v Bratislave máme aj také, ktoré boli doteraz pre bežných obyvateľov neprístupné. Jedným z nich je aj historická Kochova záhrada v Starom Meste, ktorá po dlhých rokoch otvorila brány aj pre verejnosť. Takmer pol hektárový areál tejto národnej kultúrnej pamiatky nájdete medzi Partizánskou a Bartoňovou ulicou. Hlavné mesto má v pláne toto dedičstvo v blízkej dobe kompletne revitalizovať. 

Rovnako je to aj v prípade Prϋger-Wallnerovej záhrady, ktorú mesto sprístupnilo pre verejnosť v lete minulého roka. V blízkosti Horského parku, pri Havlíčkovej a Nekrasovovej ulici, tak nájdete ideálne miesto na oddych v obklopení prírody. Na svoje si prídu aj vaše ratolesti, keďže okrem nedotknutého rastlinstva je o pár krokov vedľa detské ihrisko s preliezkami, kolotočom či hojdačkami.

Miesta nedotknuté časom 

Ak však túžite po naozajstnom historickom zážitku, určite by vás nemal minúť Mikulášsky cintorín a jeho okolie. Na tomto mieste skutočne zastal čas a nájdete ho takmer neporušené na Žižkovej ulici. Len o niekoľko desiatok metrov ďalej môžete naraziť na ďalší historický cintorín, tentokrát ortodoxný židovský. Je jedným z najväčších na Slovensku a zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. V areáli nájdete aj Dom smútku, ktorý bol postavený v rokoch 1928 až 1929 podľa Fridricha Weinwurma a patrí k významným pamiatkam medzivojnovej architektúry.  

V jednej zo štvrtí s nezameniteľným charakterom, v okolí Palisád, môžete naraziť na kus histórie v podobe vily od rovnomenného architekta Fridricha Weinwurma, ktorú si nechal v roku 1924 postaviť Jakub Sonnenfeld. Súčasťou historického domu na Somolického ulici bolo počas leta aj Múzeum Janka Jesenského. Spisovateľ tu žil so svojou ženou do svojej smrti v roku 1945 a interiér sa zachoval v pôvodnom stave až doteraz. Aj napriek tomu, že je múzeum aktuálne opäť zatvorené, odporúčame ho sledovať a pri prvej príležitosti navštíviť!

Neďaleko už spomínanej Sonnenfeldovej vily môžete naraziť na ďalší historický skvost. Pamätník obetiam prvej svetovej vojny na Murmanovej výšine. Ten sa nachádza v blízkosti Slavína, vedľa Ulice francúzskych partizánov. Odmenou za zdolanie kopca vám bude okrem pamätníka aj dych berúci pohľad na celé mesto a Bratislavských hrad. 

Architektonické nebo honosných stavieb

Bratislavské Palisády a okolie Slavína či Bratislavského hradu sú okrem historických pamiatok známe aj významnými architektonickými realizáciami. Okrem tých moderných tu nájdete aj stavby od známych architektov a dobové vily ešte z čias minulého storočia. Za zmienku stoja napríklad funkcionalistická Vila Pfeffer, Vila doktora Dvořáka inšpirovaná princípmi, ktoré vytíčil Le Corbusier, Vila L, impozantná Jurkovičova vila na Lermontovovej ulici alebo romantická Vila pána Thalwitzera

Bratislava v celej svojej kráse 

Aj mimo starého mesta je však v Bratislave čo vidieť. Pokiaľ sa prejdete do blízkej Petržalky, okrem známych pamiatok, ako Sad Janka Kráľa či vyhliadkovej veže Ufo, odporúčame objaviť aj tie menej známe. Jednou z nich sú napríklad slnečné hodiny v areáli Ekonomickej univerzity. Ide o zachovalé umeleckého dielo, ktorého história siaha do roku 1977 a je úzko spätá s realizáciou Prístavného mosta, kedy sa začala jeho výstavba. Do areálu boli hodiny umiestnené v roku 1986 a dnes na nich nájdete napríklad aj lezeckú stenu. Tú majú na svedomí dobrovoľníci z OZ Na hrane, ktorí však aktuálne hľadajú nasledovníkov, ktorý by ich aktívne zastúpili v revitalizácii tohto pamätného miesta. Ak ste to práve vy, neváhajte ich kontaktovať.

Zdroj: OZ Na hrane

Ďalšie netradičné miesto nájdete v Devínskej Novej Vsi, kde vás prekvapí nezvyčajná galéria v prírode. Jedinečný Šrot park, ktorého autor Branislav Pokorný vytvoril zvieratká v životnej veľkosti zo starých materiálov, šrotu a skrutiek určite stojí za návštevu, najmä ak máte mladšie ratolesti. Zazrieť tu môžete orla, zajaca, vlka aj jazveca.

Zdroj: Devínska Nová Ves – oficiálna stránka mestskej časti

Netradičná fontána v blízkosti Nových Nív

 V miestnej časti 500 bytov na Nivách môžete naraziť na Kukorelliho park, ktorý nájdete na križovatke ulíc Koceľova, Svätoplukova a Kvačalova. Svoj názov nesie po padlom veliteľovi partizánskych jednotiek Slovenského národného povstania, Ľudovítovi Kukorellim. To by však nebolo až tak nezvyčajné, keby sa tento park nepýši aj celkom netradičnou fontánou, v ktorej strede nájdete vesmírnu raketu. A nie len tak hocijakú, pretože na svojom chvoste má ešte aj dymiacu trysku, z ktorej sa parí vodná hmla. Celý dojem fontány navyše dopĺňa aj nočné farebné podsvietenie.

V tomto parku to však nie je len o tom. Miestny tu totiž pod záštitou občianskeho združenia Kukorelli organizujú aj rôzne grilovačky, pikniky a podujatia, pre komunitu susedov z okolitých domov. Ak pôjdete počas letných mesiacov okolo, určite sa jednu z týchto akcií zastavte.

Divoká príroda len kúsok za Bratislavou

Aj mimomestský výlet len kúsok od hlavného mesta vás môže prekvapiť a nabiť energiou. Najmä ten, kde nemusíte cestovať príliš dlho. Za bývalou osadou Medené Hámre v blízkosti obce Malacky nájdete kameňolom Prepadlé. Dostanete sa k nemu peši, autom či na bicykli. Okrem skvelých výhľadov si tu užijete aj prírodou vytvorený Borinský vodopád

Na zaujímavé miesta je bohatá aj mestská časť Rača. Okrem iného si tu môžete oddýchnuť v Malokarpatských lesoch, napríklad v Malej Bani. Toto miesto je ako stvorené na nenáročnú turistiku v rámci Bratislavy. Cesta z parkoviska na vrchol vám zaberie nie viac ako pol hodinu.

Hľadáte inšpiráciu na výlet blízko Bratislavy? Pripravili sme si totiž niekoľko tipov na nádherné miesta, kam sa pohodlne dostanete priamo z autobusovej stanice Nivy, a to za menej ako hodinu.

BONUS

Ak hľadáte vianočnú atmosféru v meste, okrem tradičných trhov sa oplatí navštíviť aj Nivy centrum s tradičnou výzdobou, ktorá vo vás ihneď prebudí ducha Vianoc. Unikátnu vianočnú výzdobu si na Nivách užijú aj tí najmenší. Pri návšteve Nív určite nevynechajte čarovný rozprávkový les. Pobyt v tejto zimnej krajine bude deti zaručene baviť. V domčeku na nich čakajú audio rozprávky, a keď sa prejdú snehom pomedzi brezy, rozozvučia rolničky a zmenia farbu vianočných svetielok.

A to nie je všetko, dlhé dni pred Vianocami vám spestria aj rôzne akcie pre malých aj veľkých. Odporúčame sledovať sociálne siete Nivy centra a tiež Tržnice Nivy. Navyše, s aplikáciou Ahoj Nivy viete využiť hneď niekoľko benefitov a sme si istí, že tu nebude chýbať ani vianočné prekvapenie!