Vďaka šikovným startupom viete odhaliť tajomstvá vášho tela. Nové Nivy majú ďalší unikát zo sveta genetiky. 

Pre viac obsahu skroluj nižšie
5. September 2022

DNA ERA je slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá zistí z malej vzorky vašich slín množstvo informácií o vašom tele a predispozíciách v oblastiach ako sú zdravie, výživa či šport. A to všetko vďaka analýze DNA. Ich domovom je v súčasnosti HubHub v Nivy Tower. Odtiaľ mladí Slováci budujú firmu s ambíciou stať sa stredoeurópskym lídrom v oblasti prevencie a preventívnej medicíny zásluhou poznania vlastnej DNA. Prečítajte si rozhovor a zapojte sa do súťaže o test DNA.

V rozhovore so zakladateľkou, genetičkou a CEO spoločnosti DNA ERA, Michaelou Šiškovou, sa okrem iného dočítate:

  • Ako funguje analýza DNA,
  • čo všetko sa vďaka DNA testu dozviete o svojom tele,
  • aký vplyv má prostredie, v ktorom trávime čas, na naše zdravie,
  • pre koho je takýto test vhodný.

Spoločnosť, ktorú si založila s tvojím manželom poskytuje analýzu DNA a interpretáciu dát do podoby, ktorej rozumie každý. Čo musím urobiť pre získanie analýzy DNA? 

Prvý krok je výber testu a objednávka na našom webe. Zákazníkom odosielame odberovú sadu prostredníctvom kuriérskej služby. Vzorku slín si odoberú v pohodlí domova a skúmavku opäť vyzdvihne kuriér. Následne zabezpečujeme laboratórnu analýzu DNA prostredníctvom certifikovaného partnerského laboratória v Nemecku. Pomocou metódy genotypizácie sledujeme viac ako 650 000 miest v ľudskej DNA. Našou najväčšou pridanou hodnotou je náš vlastný interpretačný softvér, ktorý dokáže tento laboratórny výstup spracovať a interpretovať do podoby, v ktorej ho vidí zákazník. Na jeho príprave sa podieľal tím genetikov, matematikov a lekárov. Postavený je na aktuálnych vedeckých štúdiách, ktoré boli realizované na tisíckach pacientov. Zákazník teda už nemusí čítať zhluk písmen, ktoré nedávajú zmysel. Pohodlne sa prihlási do svojho účtu v našej webovej aplikácii a zistí výsledky. Okrem toho tam nájde množstvo informácií o tej ktorej predispozícií, vedecké pozadie a hlavne odporúčania na primárne kroky v oblasti prevencie. 

Povedala si, že najväčšia pridaná hodnota je práve váš softvér. Čo všetko vie interpretovať? Teda, čo všetko sa zákazník dozvie?  

Dnes dokážeme interpretovať viac ako 90 rôznych predispozícií. Z výsledkov analýzy DNA sa zákazník dozvie, aké sú jeho predispozície na ochorenia spojené so srdcom, nervovým systémom, krvou a podobne. Zistí, aké sú jeho predispozície na hladinu vitamínov a minerálov v tele. Analyzujeme tiež vplyv kofeínu na organizmus, prípadne ako telo metabolizuje alkohol. 

Veľmi prepracovaná je naša analýza športových predispozícií a analýza zameraná na vznik športových zranení. Vieme určiť, či je človek viac silový alebo vytrvalostný typ športovca. Tento model sleduje až 50 rôznych polymorfizmov, teda miest, ktoré sú asociované so športovým výkonom. Vďaka tomu je možné upraviť svoj tréningový plán, prípadne sa vyhnúť cvikom, ktoré by mohli viesť k zraneniam, na ktoré má zákazník predispozície. 

K dispozícii je aj nástroj na porovnanie športových génov s vrcholovými športovcami ako sú Matej Tóth, Paulína Fialková a iní. Sledujeme aj ochorenia, pri ktorých môže byť zákazník prenášačom mutácií a preniesť ich na svojich potomkov. 

Nivy Tower je WELL

Druhé hodnotenie zdravotnej bezpečnosti WELL ďalej vylepšuje povesť budovy Nivy Tower ako bezpečného pracovného priestoru zameraného na zdravie a wellbeing. Každý návštevník si tak môže byť istý, že v budove sú zavedené overené opatrenia a najlepšie bezpečnostné postupy, od najvyššej kvality ovzdušia a vody a schopnosti budovy znížiť prenos infekčných chorôb až po plán pripravenosti na núdzové situácie vrátane nepredvídaných udalostí súvisiacich so zdravím.

Nové Nivy sú okrem iného miestom, kam mnoho ľudí denne dochádza do kancelárie. Sú genetické predispozície, ktoré môžu ovplyvniť alebo ovplyvňujú aj náš pracovný výkon? 

Určite áno. Z našich štatistík vieme, že až 61 % našich zákazníkov má predispozíciu na vznik a rozvoj syndrómu karpálneho tunela. Ten vzniká najmä pri práci s počítačom, prípadne pri inej manuálnej práci, kde je namáhané zápästie. Vieme tiež, že 12 % našich zákazníkov má predispozíciu na nižšiu hladinu železa v krvi. Nedostatočné hladiny železa môžu viesť k únave a neschopnosti koncentrovať sa, čo v závere vplýva na náš pracovný výkon. 

Má prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme, vplyv na naše zdravie a ako s tým súvisí genetika? Je napríklad dôležité, aký vzduch v kancelárií dýchame, prípadne či je okolo nás zeleň?

Vplyv prostredia je zásadný. Genetika ovplyvňuje naše zdravie do výšky 30 %, čiže je to kombinácia prostredia a génov. Poznať svoje genetické predispozície nám dáva výhodu a možnosť robiť to, čo je pre naše telo najlepšie. Samozrejme, kvalita vzduchu v kancelárii alebo na ulici sú veľmi dôležité. Zeleň zase vplýva na našu psychickú pohodu. Ak má niekto predispozíciu na kardiovaskulárne ochorenia, je v strese, v zlom prostredí, to všetko sa môže nabaľovať a viesť k zdravotným problémom. Genetika je iba časť príbehu o našom zdraví. Oveľa dôležitejšie je to, ako sa stravujeme, v akom prostredí trávime čas a ako sa staráme o vlastné telo. Prísť do práce pešo alebo na bicykli, mať kvalitný vzduch v kancelárii, cítiť pohodu z okolia, to všetko je pre telo z dlhodobého hľadiska veľmi dôležité.  

Prečo sa ľudia rozhodnú kúpiť si DNA test od DNA ERA a kto sú zákazníci vašej firmy?

Z dát, ktoré máme k dispozícii nám vychádza, že u našich zákazníkov dominuje základná ľudská vlastnosť, a tou je zvedavosť. Prípadne záujem o vlastné zdravie. Dnes vďaka moderným technológiám meriame svoj spánok či tep. Pomocou inteligentných hodiniek meriame športové aktivity alebo kroky. Prečo teda nevyužiť moderné technológie aj na poznanie vlastných predispozícií? Je to výborné rozhodnutie a keďže primárna sekvencia ľudskej DNA sa počas života nemení, je to investícia na celý život. Často sú medzi zákazníkmi tí, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie a chcú pre seba urobiť niečo viac, ako len preventívna prehliadka raz za dva roky. Čo sa týka zákazníkov, rozpätie je široké. Väčšinou sú to už ľudia ekonomicky aktívni, teda od 25 do 55 rokov. Máme však aj zákazníkov, ktorí DNA test kupujú svojim deťom. Analýzu DNA je možné absolvovať hneď po narodení a získané informácie využívať po celý život.

Analýzu DNA je možné absolvovať hneď po narodení a získané informácie využívať po celý život.

Na Nových Nivách sídli množstvo veľkých firiem, ale aj startupov. Bol to jeden z faktorov, ktorý zavážil pri výbere miesta, kde bude váš tím sedieť?  

Určite áno. Nové Nivy sú atraktívne z viacerých dôvodov. Sú domovom mnohých mladých firiem, startupov, ale aj väčších korporácií, a tak vzniká prostredie, kde vidíme príležitosť na nové kontakty a networking. Sedíme v priestoroch HubHub Nivy Tower, kde je zaujímavá komunita ľudí a firiem. DNA test môže byť napríklad výborný benefit pre zamestnancov, a preto je pre nás téma B2B partnerstiev veľmi aktuálna. V neposlednom rade sú Nové Nivy atraktívne ako lokalita. Mladí ľudia a talent, ktorý do firmy potrebujeme, chce byť v centre diania. Nová generácia pracujúcich si praje mať všetky služby po ruke. Na Nových Nivách je v podstate všetko na jednom mieste, a to šetrí množstvo osobného času. Po práci sa tu dá vybaviť pošta, nákup, banka a prípadne aj oddych. Je to skvelé spojenie. 

DNA analýza od DNA ERA reflektuje najnovšie štúdie z genetiky a genetických predispozícií v oblastiach, ktoré sú súčasťou našich testov. Na to, aby sme zabezpečili aktuálne informácie, máme v tíme genetikov, dátových analytikov, lekárov, nutričných expertov, športových trénerov a partnerstvo s nemeckým, certifikovaným laboratóriom. 

Viac o DNA ERA a genetických testoch sa dozviete na ich webstránke.