Jakub Hromada: Ženy investujú menej ako muži, čo je veľká škoda

Pre viac obsahu skroluj nižšie
15. August 2022

Jakub je investičný analytik v realitnom fonde, ktorý na Nových Nivách nielen sídli, ale práve v tejto modernej štvrti má aj viaceré komerčné nehnuteľnosti svojho portfólia. Jakub študoval vo Viedni aj v Londýne, pred nástupom do fondu zbieral svoje investičné skúsenosti v Tatra Banke, londýnskom QUMMIF Invest-ment Fund, ale pracoval aj pre TFS Structured Products, svetového lídra v akciových derivátoch. S Jakubom sme sa rozprávali nielen o investovaní ako takom, ale zamerali sme sa aj na to, či je rozdiel v investovaní medzi mužmi a ženami a prečo by mohli byť ženy lepšími investorkami.

Téma investovania je dnes vo veľkom skloňovaná, vieš nám všeobecne povedať, prečo by mal človek investovať? K čomu je to dobré?

Podstatou slovíčka investovať je tvorba zisku, čo by sme mohli preložiť aj ako očakávanie nejakého úžitku z dlhodobého hľadiska. Čiže investovať v podstate znamená myslieť na budúcnosť. V dnešnej dobe sa dá skutočne investovať do všetkého, napríklad do limitovaných edícii tenisiek či kabeliek, haute couture kolekcií, umenia, čo sú stále netradičnejšie formy investovania. Investovať však môžem aj do klasických investičnýchproduktov, ako sú akcie, dlhopisy, kryptomeny, startupy alebo aj do realitných projektov. Práve nehnuteľnosti zažívajú na Slovensku rastovú krivku, aj čo sa záujmu investorov týka.

CE REIFrealitný fond od HB Reavis obsahuje exkluzívne nehnuteľnosti v top lokalitách, ktoré zarábajú investorom priemerný výnos približne 8 percent pri optimálnej 4 až 7-ročnej lehote investície, pričom odporúčaná dĺžka investície je 5 rokov. Portfólio tohto fondu obsahuje obľúbený komplex Twin City, ale aj ďalšie kancelárske projekty, ktoré sú súčasťou zóny Nové Nivy. Okrem toho je portfólio diverzifikované aj o zahraničný projekt – Aupark v Hradci Králové. 

Aké sú riziká spojené s investovaním?

Vieme sa pozrieť na základné definície a kategórie, ktoré zaujímajú každého investora. Trhové riziko je spojené s poklesom kvôli trhu, ako nedávno spôsobila napríklad pandémia. Rizikom je však aj inflácia, ktorá je dnes veľmi aktuálnou témou. V tomto majú výhodu napríklad realitné fondy, pretože nájomné v prenajatých nehnuteľnostiach je v mnohých prípadoch fixované na infláciu, čiže výška nájomného sa upravuje podľa inflácie.

Čo by si odporučil niekomu, kto nemá skúsenosti s investovaním? Kde začať a akú zvoliť stratégiu?

Dôležité je hlavne začať. Samozrejme, človek si musí sám zvážiť, aké má možnosti, určite by som neodporúčal minúť posledné peniaze, čo mám, ale začať sa dá aj v malom. Dôležité pravidlo je, že treba investovať rozumne a iba to, čo máme.

Užitočná rada je diverzifikácia investície, teda je dobré si rozdeliť objem investície do viacerých produktov, aby pokles jednej investície nemal dosah na ďalšie. Dobré portfólio obsahuje viac rizikové, aj menej rizikové produkty. Tu väčšinou platí, že tie viac rizikové môžu byť aj výnosnejšie. Dnes napríklad vidíme, ako veľmi dynamický vie byť vývoj rizikovejších investícií, ktorých cena môže prudko rásť, ale samozrejme aj klesať.

Menej rizikové tvoria akýsi vankúš. Sem radíme dlhopisy alebo aj zmieňované realitné fondy. Všetko však záleží od investičnej stratégie.

Zdroj: Paulína Ščepková/REFRESHER

Je rozdiel v investovaní žien a mužov?

Ženy hlavne investujú menej ako muži, čo potvrdzujú viaceré prieskumy. Je to veľká škoda, pretože vzorce správania žien pri investovaní vedia byť veľmi odlišné ako mužské. Ženy majú napríklad lepšie rozvinutú intuíciu a majú mnoho predispozícií, ktoré by z nich vedeli urobiť vynikajúce investorky. Ak si však myslíte, že ženy riskujú menej, nie je to tak. Jedna zo štúdií tento mýtus vyvrátila. Sú však určite rozvážnejšie, konzervatívnejšie a vyhľadávajú vysokú transparentnosť. Veľkou výhodou je, že pri investovaní menej podliehajú emóciám a sú trpezlivé, čo z nich robí skvelých dlhodobých investičných partnerov. A práve dlhodobosť je jeden z dôležitých faktorov pri investovaní. 

Dalo by sa povedať, kto je “lepším” investorom?

Celkom exaktne určite nie, lebo napríklad ani neexistuje percento, ktoré by jasne povedalo, koľko presne investoriek na svete máme. Vieme však povedať, že podľa rôznych prieskumov sú v dosahovaní výsledkov na tom lepšie práve ženy. Pevne verím, že sa investovanie postupne stane bežnou témou aj u žien, pretože na to majú unikátne zručnosti a schopnosti, ktoré nám mužom často chýbajú.

5 tipov, ako investovať

•     Treba si stanoviť finančný cieľ – Aké sú vaše očakávania od investovania? Koľko chcete zarobiť za definovaný čas?

•     Pripraviť si investičný plán – Cesta k finančnému cieľu, vďaka plánu si viete vystavať portfólio.

•     Stanoviť stratégiu – Spôsob, akým dosiahnete cieľ. Môže byt konzervatívna, vyvážená alebo dynamická.

•     Mať rozmanité investičné portfólio – Nevsadiť na jednu kartu, ale vyskladať portfólio z viacerých produktov.

•     Plánovať s dôchodkom – Myslieť do budúcna a plánovať si investovanie tak, aby vás finančne zabezpečilo aj v neočakávaných situáciách.

•     Vyhnúť sa vysoko rizikovým investíciám – Sem patria napríklad produkty, ktoré sa neobchodujú na burze, väčšinou ide o alternatívne investičné stratégie, ktoré využívajú iba skúsení investori.

Aké sú aktuálne trendy v investovaní? A čo bude úspešné aj v budúcnosti?

Akciové trhy v poslednej dobe zaznamenali väčšie výkyvy, no aj napriek tomu majú svoje silné postavenie v investičnom portfóliu, rovnako ako dlhopisy, ako klasický investičný produkt. Kryptomeny zažívajú veľký prepad a ani odborníci sa nezhodujú v tom, aká ich čaká budúcnosť. 

Pri komerčných nehnuteľnostiach, ako kancelárie alebo nákupné centrá, máte benefit bezstarostnosti. Ide zároveň o najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako investovať v oblasti realít. Oproti investičnému bytu vám odpadá množstvo starostí od hľadania nájomcov až po starostlivosť o byt. Realitné fondy sú považované za konzervatívne aktíva s miernym, no pomerne stabilným výnosom. Samozrejme, aj tu podstupujete riziko. 

Tento článok nie je ponukou na investíciu do podielových fondov alebo investičnou radou. Článok iba sumarizuje verejne prístupné informácie. Napríklad investícia do podielových fondov (ako napríklad investícia do CE REIF Realitného fondu od HB Reavis) obsahuje riziko kolísania aktuálnej hodnoty investovanej sumy a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Miera očakávaného výnosu súvisí s mierou investičného rizika a nie je isté, že skutočný výnos bude zodpovedať výnosu očakávanému, pričom nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Viac informácií na cereif.hbreavis.com.