Zelená strecha Nív reprezentuje rôznorodosť flóry Slovenska.

Centrum Nivy sa stane obľúbeným miestom a komunitným priestorom aj vďaka svojej unikátnej zelenej streche. Rozprávali sme sa s Ing. Jánom Andrejkom, zástupcom spoločnosti Apro, ktorá realizuje výsadbu a okrem iného sme sa dozvedeli, že zelené strechy sú pre mestá nevyhnutnosťou, ochladzujú ich, sú ich pľúcami a šetria energiu.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
28. Apríl 2021

Nivy sú nielen na slovenské pomery unikátny projekt. Jej strecha kombinuje funkcie parku, športoviska, no tiež miest na stretávanie sa či prácu. Ako ste postupovali pri navrhovaní plánu tak komplexného projektu? 

Projekt vypracovala britská architektonická kancelária pre HB Reavis. My, ako sadovnícka firma, sme riešili len vzniknuté detaily počas realizácie, čo je bežné. Architekti podľa projektu vychádzali z rôznorodosti Slovenska. Na strechu preniesli slovenské dreviny a pomocou terénnych modelácií znázornili rôznorodý reliéf našej krajiny. Brali tiež ohľad na to, že sa tu budú stretávať ľudia pri rôznych aktivitách. 

Ing. Ján Andrejko (vpravo), projektový manažér a Ing. Daniel Hollý, realizačný manažér

Je rôznym funkciám strechy podriadený aj výber vhodných rastlín? 

Zelené strechy sa delia na intenzívne a extenzívne. Extenzívnych je tu 9 000 m2 a plnia hlavne tepelnoizolačnú a ekologickú funkciu. Do týchto častí sú navrhnuté sukulentné rastliny, ktoré nepotrebujú toľko vlahy, výživy, a tak intenzívnu starostlivosť ako stromy, kríky, trvalky alebo okrasné trávy. Tie sa vyskytujú v intenzívnej časti strechy a sú to rastliny z našich zemepisných šírok. Podľa typu strechy je tiež použitý substrát. Teda intenzívny a extenzívny. Rozdiel je v tom, že v extenzívnom nie je toľko organických látok, keďže ich nepotrebujú samotné rastliny. Extenzívna strecha Nív je nízko údržbová, čo znamená, že nevyžaduje toľko zavlažovania a odburiňovať ju stačí raz ročne. 

V prípade projektu Nivy sa zrejme rozprávame o tisíckach rastlín a drevín. Ako v praxi vyzerá ich výsadba? Realizuje sa naraz alebo po fázach či etapách? 

Záhradník je „čerešničkou na torte“, po nás už má zostať hotové dielo. Na takto veľkých projektoch je to výzva pretože musíme byť v koordinácií so stavbármi. Strechu riešime po jednotlivých fázach a intenzívne komunikujeme čo už môžeme, čo ešte nemôžme. Nedá sa to spraviť tak, že sa stavba uzavrie a pracovať budú len sadovníci. Keď sme začínali koncom roka 2019 robiť strechu od Svätoplukovej ulice veľa vecí nebolo dokončených a akoby sme dobiehali výstavbu. Začali sme terénnymi úpravami a rozkladaním substrátu. Projekt Nivy je rozdelený na viacero častí. Okrem strechy je to aj terén naokolo, ktorý má do 5 000 m2 sadových úprav. Keď sa nedalo robiť na strechách boli sme na teréne a naopak. 

Je toto váš prvý projekt takýchto rozmerov?

Nivy sú najväčší projekt svojho druhu na Slovenku. Ale robili sme už podobné, hoci menšie realizácie na Kolibe, v Dúbravke a v Prievoze.

Strešné záhrady nie sú len vyvýšené konštrukcie, teda strechy, po ktorých sa pohybujete. Strešná záhrada môže byť aj strecha podzemnej garáže. V takýto prípadoch sa využíva strešný substrát, keďže je odľahčený. Kubík zeminy váži cca 1,6 tony, strešný substrát približne o tretinu menej. Taktiež je viac priepustný oproti obyčajnej záhradníckej zemine, aby ním mohla dažďová voda prirodzene pretekať.

Ako odtok vody kontrolujete?

Kontrolnými šachtami. Vďaka nim vieme kontrolovať stav odtokov. Ak by sa zaniesli, voda by zo substrátu neodtekala a rastlinám by mohli začať odhnívať korene. Niektoré sú na to obzvlášť náchylné. Pri extenzívnych strechách vďaka šachtám vieme predísť nahromadeniu vody, ktorá by v zime mohla zamrznúť, zväčšila by svoj objem a popraskali by atiky. Kontrolné šachty sú tak dôležité, že len na jednom úseku ich máme 160.

Mnohým developerským projektom sa vyčíta, že sadia veľmi mladé dreviny a potrvá niekedy až roky, kým narastú do svojej „plnej“ výšky a začnú plniť svoj funkčný a estetický účel. Ako to bude v prípade Nív?

Áno, toto je pravda. Developeri často nakupujú rastliny s nižším priemerom kmeňov. Dôvodom sú financie. V prípade Nív chválime developera HB Reavis, že si dali záležať na tom, aby tu boli krásne veľké stromy s veľkými obvodmi kmeňov, ktoré už majú desiatky rokov.

Vedeli ste, že už koncom leta sa môžete tešiť na otvorenie centra Nivy? Nivy sú multifunkčný projekt, ktorý v sebe kombinuje okrem podzemnej autobusovej stanice v štandarde letiskového terminálu aj gastro zónu s tržnicou, aktívnu zelenú strechu a nákupné centrum s 250 prevádzkami. V centre Nivy budú mať zastúpenie aj nové značky, ktoré na Slovensku doteraz neboli, ako napríklad ZARA Home, Oysho a mnoho iného. Sledujte social media Nové Nivy!

Väčšina rastlín, ktoré poznáme z parkov či miest, kvitne na jar či počas leta. Strecha však bude otvorená celoročne. Ako bude vyzerať na jeseň či v zime? 

S týmto rátal už projektant sadových úprav. Na celom projekte bude celoročne niečo kvitnúť alebo sa meniť. Na jar to budú prvé cibuľoviny, tulipány a narcisy. Potom budú kvitnúť stromy ako čerešne, neskôr muchovníky. Sú tu stromy, ktoré menia farbu listu. Napríklad duby. Počas roku sa farbia od zelenej až po žltú či červenú. Brezy projekt obohatia svojou celoročne bielou kôrou, borovice zasa zeleným ihličím. Rovnako okrasné trávy sú zelené celý rok. Na jeseň sa vyviažu, čo zmení pohľad na sadové úpravy. Stále sa tu bude na čo pozerať. 

Zelené strechy pozná ľudstvo už stáročia, no v podobných projektoch sa na Slovensku využívajú len posledné roky. Aké benefity prinášajú mestu, svojim susedom či návštevníkom? 

Začleniť zelené strechy do projektov bolo nevyhnutné z dôvodu mestskej klímy. Mestá sa čím ďalej, tým viac ohrievajú a bolo potrebné ich schladiť. Zeleň dáva mestám nové pľúca. Pohlcuje oxid uhličitý, na meter štvorcový je to až 5 kilogramov CO2. Zelené strechy sú tiež dobrým tepelnoizolačným materiálom. V lete chladia, v zime ohrievajú, vďaka čomu sú budovy ekologickejšie a vy šetríte na energiách až do 40 % nákladov. Rovnako sú zvukovým izolantom. Ďalším benefitom je, že zadržiavajú dažďovú vodu. V čase prívalových dažďov dokážu pohltiť až 90 % zrážok, čím výrazne odbremenia kanalizáciu. Stále sa stavia, zelené plochy sa tak preniesli na strechy. Nehovoriac o tom, že je to krásne a máte dobrý pocit z toho, že sa v meste prechádzate po streche a miesto holých fasád vidíte peknú zeleň. 

Súčasťou výsadby na streche sú aj väčšie kry. Budú mať takéto dreviny na streche dostatok pôdy či vlahy? 

Je tu automatický závlahový systém. Pri rastlinách netreba stáť s hadicou v ruke. Náročnejší môže byť začiatok, kým sa zapoja trvalky a okrasné trávy. Tiež sme nepoužili žiadnu netkanú textíliu proti prerastaniu burín ani múčovací materiál. Prvé dva roky bude tieto plochy potrebné odburiňovať, čo môže byť výzva. Keď sa rastliny dostatočne rozrastú zabránia burinám rásť. Dohliadnuť tiež budeme musieť na rast stromov. Rástli v ideálnych podmienkach a my sme ich presťahovali do úplne iného prostredia. Preto je potreba sa o ne viac starať a kontrolovať ich prvé dva až tri roky. 

Vysadené stromy nemajú potrebu sa zakoreňovať do hĺbky? Spomínali ste, že sú tu aj duby.

Nie sú to tie duby, ktoré voľne rastú v prírode. Aj s týmto uvažoval projektant. Použili sme vyšľachtené odrody rastlín. Sadili sme viackmenné solitéry, ktoré nepotrebujú až taký veľký koreňový priestor. Zároveň, ak vidíte násyp vysoký meter, neznamená to, že pod ním nie je jama hlboká aj 1,2 metra kde je dostatok substrátu na to, aby rastlina prežila. Pre každý strom sa počítalo s tým, aby mal dostatočný priestor a podmienky pre koreňový systém. 

Okrem zelenej strechy budú súčasťou projektu aj zelené fasády. Ako si tento prvok môžeme predstaviť a aké sú jeho funkcie? 

Budú tu dve zelené fasády, jednu realizujeme my. Pôjde o konštrukciu z nerezových laniek, pod ktorými budú nasadené rôzne popínavé rastliny ako brečtany, paviniče alebo clemantisy, teda plamienky. Zelená fasáda, rovnako ako zelená strecha, plní tepelnoizolačnú funkciu. Absorbuje slnečné žiarenie, preto sa budova až tak neprehrieva. Naopak, v zime zasa nemusíte až tak kúriť. 

Koľko ľudí sa približne podieľa na výsadbe celej zelenej strechy? Aké profesie by sme medzi nimi našli?

Počet ľudí sa v čase menil. Regulovali sme ich podľa toho, ako boli pripravené sadové plochy. Bolo to 10 ľudí, kedy nebolo až toľko práce, približne 20, kedy bolo treba vysadiť 2 000 m2 kobercového trávnika. Keď sa riešila strecha naraz s terénom, mali sme tu aj štyri partie, teda 30 až 40 ľudí. Okrem záhradníkov tu boli naši elektrikári, podlahári a pomocní pracovníci. Ako majster na stavbe permanentne celý projekt koordinoval náš inžinier Hollý. Na úpravu šikminy z tretieho na piate podlažie sme požili špeciálnu konštrukciu, ktorú montovali naši klampiari. 

Máte vy konkrétne svoju obľúbenú rastlinu spomedzi tých, ktoré vysádzate na strechu stanice? 

Konkrétnu rastlinu nemám. Mne sa skôr páčia viackmenné solitéry. Javory alebo rôzne čerešne, či muchovníky. Sú teraz moderné a architekti ich často využívajú v súkromných záhradách. Páči sa mi, že sa preniesli aj do verejných priestorov. Strom, ktorý má jeden kmeň a rozštiepenú korunu, je vyšľachtený. Viac kmenné solitéry sú prirodzenejšie, mám pri nich silnejší pocit, že som v prírode.  

Keď sa koncom leta 2021 otvoria brány centra Nivy, na čo sa ako návštevník budete tešiť? 

Mám ročnú dcérku, preto by som sa tešil na to, že nejdem len do nákupného centra, ale na miesto, kde si s malou môžem na streche dať zmrzlinu, čokoládu alebo spraviť piknik.