Čo „čítajú“ Nové Nivy? 6 tipov od našich susedov.

Hovorí sa, že človek, ktorý číta prežije tisíc životov, kým ten, ktorý knihám neholduje prežije len jeden. Knihy sú našim útekom z reality bežných dní, zdrojom inšpirácie či kreativity. Vedeli ste však, že čítanie kníh pomáha znižovať stres? Útek do sveta fantázie dokáže podľa výskumu University of Sussex znížiť stres až o 68 %, čo sa v dnešných časoch určite zíde väčšine z nás.
Pre viac obsahu skroluj nižšie
30. Apríl 2021

Oslovili sme preto troch našich „novonivských“ susedov, aby sa s vami podelili o svoje knižné tipy. Svojimi odporúčaniami prispela čerstvá mamička Veronika Franková, kreatívec Vladimír Lefík zo známej reklamnej agentúry Wiktor Leo Burnett a Petra Konáriková, z poradenskej firmy Accace.

Veronika Franková

Ako prežiť rodičovstvo (Láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom)

Martina Vagačová

Prvá kniha slovenskej autorky Martiny Vagačovej ponúka odlišný prístup k výchove dieťaťa, než na aký si mnohí z nás spomínajú. Veronika oceňuje najmä množstvo konkrétnych príkladov, dôležitosť hodnôt no tiež originálne ilustrácie od Helgy Pavelkovej.

Jednou z mnohých kníh o rodičovstve, ktoré som v poslednej dobe čítala je táto krásna kniha od slovenskej autorky o výchove detí. Okrem množstva konkrétnych príkladov dáva priestor čitateľovi (rodičovi) aj na sebareflexiu a uvedomenie si vlastných emócií a hodnôt. Často zdôrazňuje pojmy rešpekt, láska, rovnocenný vzťah. Kniha mi ukázala, že rodičovstvo a výchova môže byť aj pestrým dobrodružstvom a nie nevyhnutne  náročným obdobím. Zrozumiteľne napísaná, prehľadne štruktúrovaná a navyše doplnená o naozaj krásne ilustrácie.

Veronika Franková

Ferdo Mravec

Ondřej Sekora

Dobrodružstvá poplašeného mravca Ferda nás sprevádzali po desaťročia. Kniha českého autora Ondřeja Sekoru sa nedávno dočkala už svojho piateho vydania a ponúka zaujímavé čítanie nielen pre malé deti.

Veselé príhody z ríše hmyzu a chrobáčikov poriešia nielen deti ale aj nostalgických dospelých čitateľov. U nás sa táto nestarnúca klasika osvedčila ako čítanie pred spaním pre malé bábätko. Určite sa k nej budeme vracať aj neskôr – v škôlke aj škole.

Veronika Franková

Vladimír Lefík

Dunaj

Claudio Magris

Kniha s podtitulom „Životopis jednej rieky“ je kombináciou románu, eseje, denníku a autobiografie. V knihe sa prelínajú dejiny s príbehmi, pestrosť krajov s krajinami, ľudia s jazykmi. Nie nadarmo knihu mnohí označujú za povinnú literatúru každého Európana.

„Kto chce vedieť, kde vlastne žijeme, Magrisov Dunaj je asi najlepšia kniha napísaná o miznúcom svete strednej Európy, kde táto nemecko-slovansko-maďarsko-židovsko-románska rieka, ako máme šťastie každý deň vidieť, stále tečie.

Vladimír Lefík

Melanchólia vzdoru

László Krastnahorkai

Hoci je maďarská literatúra pre mnohých ľudí veľkou neznámou, kniha Melanchólia vzdoru od autora Lászla Krastnahorkaia je titulom, po ktorom by ste mali určite siahnuť. Vlado oceňuje autorov osobitý rozprávačský jazyk, ktorým je celé autorovo dielo charakteristické.

„Ako napísal sám Krasznahorkai, jeho kniha je realita skúmaná až do bodu šialenstva, neuveriteľne pekným jazykom napísaná pesimistická komédia o apokalypse v malom maďarskom meste.

Vladimrír Lefík

Knihy si už čoskoro budete môcť prečítať aj na zelenej streche Stanice NivyCentrum Nivy je multifunkčný projekt, ktorý v sebe kombinuje podzemnú autobusovú stanicu, modernú gastrozónu s tržnicou, nákupné centrum s 250 prevádzkami a aktívnu zelenú strechu. Otvorenie Stanice Nivy prebehne už koncom leta a vy sa tak môžete tešiť na ničím nerušené čítanie v jednom z mnohých zákutí zelenej strechy. Možno aj novej knižky, ktorú si kúpite v Martinuse priamo v novom nákupnom centre.

Petra Konáriková

Hlava XXII

Joseph Heller

Petrin výber ovplyvňuje povinná literatúra zo strednej školy, ku ktorej sa postupne vracia. Azda najznámejšia kniha amerického autora Josepha Hellera je sa počas rokov stala ikonou. Je výstredná, zábavná, pôsobivá a určite sa nepodobá žiadnej knihe, ktorú ste čítali.

Kniha, ktorú som naposledy odložila ako prečítanú, je Hlava XXII od Josepha Hellera. Ak hľadáte knihu, ktorá pobaví aj zarmúti a prekvapí v momentoch, kedy to možno nečakáte, tak si prečítajte túto knižnú klasiku.

Petra Konáriková

Coco Chanel

Lisa Chaney

Coco Chanel je osobnosť, ktorú netreba nikomu predstavovať. Autorka, Lisa Chaney, však ide nad rámec známych faktov a čitateľom priniesla príbeh, ktorý o legendárnej návrhárke prezradí oveľa viac.

Treba niečo dodať o Coco Chanel? Nemyslím. Táto žena a jej rebelantský prístup k ženskej móde a k životu ako takému je, myslím, veľkou inšpiráciou a nielen pre mňa. Jej príbeh je spísaný na takmer 500 stranách, no pokojne by sa dal čítať ešte ďalej. 

Petra Konáriková

Na záver by sme sa s vami radi podelili o jeden čitateľský tip aj my sami. Predvlani uplynulo 100 rokov od založenia nemeckej vysokej školy Bauhaus, ktorá napriek svojej krátkej existencii výrazne ovplyvnila modernú architektúru a dizajn. Jej vplyv na súčasnosť mapuje nová kniha nórskeho profesora Jana Michla: Čo Bauhaus dal – a čo vzal.  Ak sú vám témy architekúry a dizajnu blízke, kniha by určite nemala chýbať vo vašej knižnici.