Ďalšie susedské upratovanie na Nových Nivách

Pre viac obsahu skroluj nižšie
4. Apríl 2022

Neodmysliteľnou súčasťou štvrte Nové Nivy je aj podpora komunít. Susedia si nielen vzájomne pomáhajú, ale tiež sa s nadšením dokážu stretnúť pre dobrú vec. Výnimkou nebude ani tohtoročné upratovanie. Veľkému upratovaniu sa na jar zvyčajne nevyhnú ani bežné domácnosti. Ako sa do toho pustiť s ohľadom na udržateľnosť a prírodu?

V tomto článku sa dozviete:

  • Kedy vás čaká ďalšie susedské upratovanie v rámci iniciatívy #rukunatosusedia
  • Ako na sezónne upratovanie domácnosti
  • Kam s vytriedeným oblečením
  • Aj kompostovať môžeme štýlovo
Opäť si skrášlime Nové Nivy

Ako je už dobrým zvykom, aj túto jar sa opäť v rámci výzvy #rukunatosusedia stretneme v sobotu 9. apríla o 9:00 s našimi susedmi pri jarnom upratovaní. Ak sa rozhodnete priložiť ruku k dielu aj vy, radi vás uvidíme. Pripravené budú sadenice a rôzne rastlinky, ktorými si vyzdobíme našu štvrť. Požičiame vám záhradné náradie, pripravené budú tiež veľkokapacitné koše. Áno, chýbať nebude ani malé občerstvenie pre tých najväčších pracantov. 

Partnerom tohtoročného upratovania bude aj Tržnica Nivy a samotné centrum Nivy, ktoré rozbieha iniciatívu komunitných záhrad na streche Nív.

Vytrieďte si šatník a nepotrebné veci darujte či vymeňte

Po každom ročnom období nám v skrini ostane množstvo oblečenia, ktoré len zbytočne zaberá miesto. Ak neplánujete ani budúci rok využiť niektoré z vašich módnych kúskov, nevyhadzujte ich, ale darujte! V súčasnosti existuje množstvo iniciatív a platforiem, cez ktoré môžete takto vytriedené oblečenie niekomu venovať alebo vymeniť formou swapu. A práve ten centrum Nivy opakuje takmer pravidelne. Stačí mať aplikáciu Ahoj Nivy alebo sledovať Facebook centra Nivy a žiaden swap vám už neujde.

Papiere a dokumenty – večná dilema

Hoci rôzne dokumenty či zmluvy by sme vo fyzickej forme len ťažko nahradili, veľakrát skladujeme aj zbytočné účtenky či poznámky, do ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nepozrieme. Minimalizmus je preto viac než na mieste. Stačí rozdeliť svoje „papiere“ do troch kategórií. Dlhodobé, ktoré budeme určite najbližšie roky potrebovať, krátkodobé, ktoré budúci rok určite vyhodíme a tie zbytočné, ktoré môžete separovať ihneď.

V súčasnosti existuje množstvo iniciatív a platforiem, cez ktoré môžete vytriedené oblečenie niekomu venovať alebo vymeniť formou swapu.

Jeden univerzálny čistiaci prostriedok, ideálne ekologický

Pri upratovaní si skúste zaobstarať čo najmenej čistiacich prostriedkov, najlepšie jeden univerzálny ekologický čistič bez chemikálií, s ktorým vyčistíte celý byt. Sami predsa dobre viete, že v domácnosti určite nevyužijete čistiace prostriedky všetkého druhu. Ušetríte si tak miesto aj financie. Okrem toho tiež neprodukujete zbytočný odpad. Dobrou alternatívou sú tiež bezobalové a ekologické prostriedky. Ten správny vám určite pomôžu nájsť na Tržnici Nivy, kde nájdete bezobalový obchod U vážky.

Organizujte a vytvorte si systém

Pokiaľ ide o veci v byte, často nám zaberú zbytočne veľa miesta. V kuchyni si hrnce a panvice dokážete usporiadať do úložných mriežok, ktoré nielen šetria miesto, ale sprehľadnia ich používanie. V kúpeľni zas môžete využiť rôzne škatuľky, ktoré roztriedite podľa ich obsahu. To isté riešenie dokážete využiť aj kuchyni so surovinami. Vhodné na organizáciu sú nádoby, do ktorých môžete koreniny či jedlo plniť opakovane. Možno práve aj z bezobalových potravín.

Dizajnový vermikompostér môže byť bytovým doplnkom.

Bio odpad a kompostéry

Ak je separovanie a recyklácia vašou prirodzenou súčasťou, určite nezabudnite ani na bio odpad. Aktuálne najvhodnejším riešením je vlastný kompostér. Ak si však vravíte, že do vášho dizajnového bytu sa nehodí, možno vás presvedčíme o opaku. Dizajnové verikompostéry dnes totiž už vyzerajú ako bytové doplnky! Pokiaľ to však stále nie je cesta pre vás, nezúfajte. V Bratislave totiž k separovanému odpadu pribudne aj ďalšia novinka, a to zber kuchynského bioodpadu. Ten môžete uchovávať v zberných nádobách a kompostovateľných vreckách, ktoré obyvateľom a obyvateľkám počas roka rozdistribuuje OLO. Ako na to a kedy sa triedenie bioodpadu spustí vo vašej štvrti, sa dozviete na ich webe.

Nové Nivy sú udržateľné

Tento záväzok dlhodobo pretavujeme do všetkých oblastí života na Nových Nivách. Zodpovedne pristupujeme k životnému prostrediu a snažíme sa prispieť k udržateľnosti štvrte aktivitami, akými sú napríklad sezónne upratovanie alebo rôzne riešenia, implementované priamo v projektoch. Samozrejmosťou je tiež recyklácia, znižovanie emisií, podpora alternatívnej dopravy či využívanie alternatívnych zdrojov energie a mnoho iného.

Okrem environmentálneho dopadu sa staráme aj o spoločenský dopad a podporu komunity. Tomu nasvedčuje aj niekoľko ocenení, medzi ktoré patrí aj asi najvýraznejší medzinárodný certifikát BREEM Communities International na úrovni Excellent. Ten Nové Nivy získali nielen za ekológiu a udržateľnosť, ale tiež za spoločenskú zodpovednosť, pozitívny vplyv na komunitu či dopravnú infraštruktúru v štvrti, do ktorej developer zóny, HB Reavis, doteraz zainvestoval 40 miliónov EUR z vlastných zdrojov.