Rozhovor

Nové Nivy sú pre Matúša jedinečná lokalita pripomínajúca industriálne štvrte Londýna

Pre viac obsahu skroluj nižšie
22. Marec 2022

Ako kreatívec potrebuje na prácu príjemné prostredie, komunitu ľudí s podobným nastavením, neustálu inšpiráciu a ako sám hovorí, dostupnosť prevádzok, nevyhnutných pre bežný život, kde môže zájsť „takmer v papučiach“. Matúš Polakovič hýbe obsahom sociálnych sietí a Nové Nivy sa preňho stali domovom ešte pred prerodom štvrte. „Namiesto autobusovej stanice bola v zemi diera,“ spomína. 

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako ostať kreatívny
  • Odkiaľ Matúš čerpá inšpiráciu
  • Čím Nové Nivy zvyšujú štandard svojim obyvateľom
  • Ktoré miesta štvrte navštevuje najradšej a ako prežíval ich výstavbu
Matúš Polakovič

Matúš Polakovič pôsobí ako kreatívec & social media manager na Slovensku. Vyštudoval manažment na Univerzite Komenského, neskôr rodnú krajinu opustil. Pred zavítaním do štvrte Nové Nivy, v ktorých žije už viac než štyri roky, žil v Londýne. Práve ten mu Nové Nivy pripomínajú svojím industriálno-mestským charakterom.

Si kreatívec a venuješ sa najmä sociálnym médiám. Aký k nim máš vzťah a názor na ne?

Sociálne siete hýbu spoločnosťou. Celkom zmenili naše fungovanie na dennej báze, naše premýšľanie. Nebojím sa povedať, že zmenili aj naše názory, no nie vždy v pozitívnom svetle. Ako social media manager tu vidím svoju povinnosť vyvíjať aktivity, ktoré sa toto budú snažiť zmeniť. Dokonca si myslím, že je povinnosťou marketéra myslieť na sociálnych sieťach na fakt, že jeho konanie má zlepšovať online priestor. Nechcem nás úplne porovnávať s lekármi či ľuďmi v prvej línii počas pandémie, no myslím si, že šírenie hoaxov a neprávd je v súčasnosti v určitom zmysle globálnou pandémiou a my, social media profesionáli, by sme mali byť v prvej línii a snažiť sa to zastaviť.

Každý kreatívec potrebuje k práci neustály prísun nových nápadov. Z čoho čerpáš svoju kreativitu ty? A čo robíš vo chvíľach, keď nápady neprichádzajú?

Túto otázku dostávam pomerne často. Všeobecný návod na to je: sledovať aktuálne dianie, byť v obraze a chodiť s otvorenými očami. Ako kreatívec sa často snažím spájať nespojiteľné. Nápady prichádzajú stále. Mávam skôr opačný problém, ako to krotiť a oddýchnuť si. Niekedy sa vie človeku z toho celého prehriať mozog. Pomáha mi môj pes Kelvin. Možno to znie zvláštne, ale čas s mojím psom, ako komunikujeme, chodíme na dlhé prechádzky. Vtedy často prídem na iné myšlienky. No a práve aj tie bývajú následným spúšťačom pre rôzne nové nápady. Veľkú zásluhu má aj TikTok. Líši sa od iných sociálnych médií, veľa inšpirácie som načerpal aj tu.

Všeobecný návod, ako ostať kreatívny: sledovať aktuálne dianie, byť v obraze a chodiť s otvorenými očami.

Na Nových Nivách bývaš už viac ako štyri roky. Za ten čas sa v lokalite veľa zmenilo. Ako hodnotíš vývoj Nových Nív a čo pozitívne ti do života priniesol?

Keď som sa sťahoval na (Nové) Nivy, pamätám si, že namiesto autobusovej stanice bola diera. To bol pamätný bod. Videl som, ako sa štvrť budovala, a teraz si v nej chodím takmer na dennej báze vybaviť veci, do potravín a podobne. Myslel som si, že prerod lokality bude trvať strašne dlho, no vôbec to tak nebolo. Od začiatku sa mi páčilo, že som cítil až industriálnu atmosféru, no celá štvrť pôsobila zároveň mestsky. Predtým som býval v Londýne, práve tam sa často pretvárajú časti čisto industriálne na tie, kde je bohatý komunitný život. Vidím veľkú podobnosť aj s Novými Nivami, čo je sympatické. Za pár rokov sa táto lokalita výrazne zmenila v pozitívnom smere.

Keď som sa sťahoval na Nové Nivy, pamätám si, že namiesto autobusovej stanice bola diera.

Spomínaš bohatý komunitný život. Nové Nivy sú známe svojou silnou susedskou komunitou. Pociťuješ jej vplyv na kvalitu svojho života? Napríklad v porovnaní s inými miestami, kde si žil?

Myslím si, že táto lokalita v Bratislave je jedinečná a nepodobá sa na nič iné v hlavnom meste. Hovorím občas, že je „mestom v meste“, má iný charakter, ľudia sa navzájom poznajú, veľmi sa nemení ani skladba obyvateľstva. Bývam tu cez štyri roky a naozaj ľudí na ulici poznám, zdravíme sa, čiže je to celé príjemné, s charakterom malého mesta, no pritom som v centre európskeho hlavného mesta. Dokonca viem, keď idem venčiť psa, o ktorej hodine ktorý sused venčí, ako sa volá ich psík a niečo aj o nich, čiže je to milé. Máme aj svoju facebookovú skupinu, kde komunikujeme. Nechcem povedať, že je to ako na dedine, ale susedská komunita je veľmi príjemná. Je dôležité povedať, že komunita tu bola dávno predtým, ako sa začalo s výstavbou centra Nivy. Je však sympatické, že sa s ňou developer (HB Reavis, pozn. redaktora) spojil a snaží sa ju podporovať.

V rámci výzvy #rukunatosusedia spájame na Nových Nivách našich susedov

Čiže rodinná atmosféra spríjemňuje, ako hovoríš, „mesto v meste“, v ktorom žiješ. Vravíš, že vieš, kedy a kto ide venčiť psíka. Máš aj obľúbené miesta, kam chodíš venčiť ty?

Veľakrát si s Kelvinom dávame okružnú prechádzku. Zoberiem si kávu u Králička, to je moja obľúbená kaviareň, prípadne Wcafe, pokecám s ľuďmi. Následne si spravíme okruh aj po nových častiach. Chodíme dokonca na strechu autobusovej stanice, ktorá je dog friendly. Neviem, či mám obľúbené miesto, skôr si prejdeme lokalitu ako takú. Mám rád pocit, že sa môžem práve tu prechádzať, vždy stretnem nejakých ľudí, ktorých poznám, takže nemám pocit, že som sám človek vo veľkom meste, pocit, ktorý často človek vo veľkomeste môže mať.

Máš okrem prechádzok s Kelvinom aj ty na Nových Nivách obľúbené miesta alebo zákutia, kam rád a často chodíš?

Veľmi sa teším z otvorenia samotných Nív, sú tam moje obľúbené potraviny a všetko, čo potrebujem. Môžem si pomaly v papučiach ísť všetko vyriešiť a kúpiť si čerstvé pečivo. Povedal by som, že to veľmi zvýšilo životnú úroveň, centrum prináša aj väčší ruch a prílev ľudí. Ako som vravel, s Kelvinom chodíme aj po prebudovaných častiach, pretože sa mi architektonicky páčia a cítim sa v nich dobre. Potom sú to klasicky moje obľúbené podniky, kaviareň Wcafe a Králiček či novovybudovaná vináreň After. Tiež je fajn, že Nivy sú sídlom rôznych ateliérov, zdržiava sa v nich určitá komunita ľudí, ktorá je veľmi zaujímavá. Dokonca nám tu rastie v 500 bytoch kivi strom, ktorý má aj plody. Keď prídu kamoši, chodievam im ho ukazovať, že „pozrite, rastie tu skutočné kivi“.

Nové Nivy nie sú len niekoľkými susediacimi budovami. Sú plnohodnotnou mestskou štvrťou, ktorá funguje ako zohratý celok, a ktorej záleží na tom, aby ste sa tu cítili dobre. Ľahko tu nakúpite, príjemne zrelaxujete či strávite pohodlný pracovný deň. Postupne sa z nej stáva aj miesto pre moderné mestské bývanie, ktoré sem developer štvrte Nové Nivy, HB Reavis, postupne prinesie aj spolu s ďalšími známymi real estate značkami.