Rozhovor

Smart hodinky, ktoré vznikli na Nových Nivách. NIVY Watch nemajú konkurenciu!

Pre viac obsahu skroluj nižšie
16. Máj 2022

Resco, softvérová spoločnosť so sídlom v Bratislave, je jedným z globálnych lídrov v mobilných riešeniach pre podnikateľov. Zároveň patrí medzi prvých nájomcov najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku, Nivy Tower na Nových Nivách. Po nich je pomenovaná aj ich smart novinka, NIVY Watch.

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako vznikli smart hodinky NIVY Watch a čo ich spája so štvrťou
  • Akú funkcionalitu majú a prečo sú svetovým unikátom
  • Čo je na Nových Nivách podľa Business development managera Maroša Hajtáša výnimočné
  • Či sa svet dočká viacerých produktov s pomenovaním po štvrti
NIVY Watch

Smart hodinky NIVY Watch od spoločnosti Resco, sídliacej v štvrti Nové Nivy, po ktorej nesú meno, sú prvým krokom k automatizácii pracovného procesu. Ich firmvér je založený na systéme Android so zjednodušeným používateľským rozhraním. Resco ponúka okrem hodiniek aj nabíjaciu stanicu a NIVY Factory, cloudový softvér, ktorý vyhodnocuje zozbierané dáta zo senzorov hodiniek. Výsledkom je spoľahlivé a detailné vyhodnotenie práce zamestnancov a komunikácia naprieč celou spoločnosťou. 

Nové Nivy sú známe ako sídlo mnohých technologických spoločností. Patrí medzi ne aj Resco, ktorá navyše jednu technologickú vychytávku vyvinula priamo na Nivách a po Nivách aj pomenovala. Viete nám v krátkosti predstaviť, o čo ide?

Ide sa o smart hodinky „made in Slovakia“ s názvom NIVY Watch, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre firemných zákazníkov. Vďaka nim môže spoločnosť zinformatizovať zamestnancov, vrátane tých, ktorí pre svoju prácu využívajú obe ruky a tablet či smartfón pre nich nie je vhodný, prípadne sa používať vôbec nedá. Takýmto príkladom sú predavači v rmaloobchode, skladníci v logistických firmách, pracovníci pri páse alebo v rámci výrobného závodu.

Ďalší príklad by mohli byť zdravotnícke zariadenia, kde zamestnanci nepoužívajú žiadne obdobné produkty. Keďže ale nejakú prácu vykonávajú, vieme ju vďaka NIVY Watch zinformatizovať a pripojiť týchto ľudí do IT firemného systému, čo v minulosti nebolo možné. Tým, že sú hodinky zariadenie, na ktoré sme všetci zvyknutí, tvoria svetovo unikátne riešenie. Aktuálne nemáme žiadnu konkurenciu. 

NIVY Watch nie sú teda len samotné hodiny, ale priam ekosystém. Z akých častí sa skladá jeho funkcionalita?

V podstate NIVY Watch nemajú veľa funkcionality pre bežného spotrebiteľa, keďže sa zameriavame na vnútornú lokalizáciu, čas strávený v nejakej zóne, vykonávanú pracovnú aktivitu a podobne. Je ale možné rozšíriť tieto hodinky o špecializované aplikácie na mieru, ktoré sú špecifické pre daný proces a firmu.

Ideou nie je, aby boli zamestnanci rušení narábaním s hodinkami, respektíve že by mali nejaké rušivé aplikácie. Je to zariadenie, ktoré sa dá na ruku a zamestnanec ide pracovať ďalej. Tým, že pracuje, vykonáva činnosť a hodinky zaznamenávajú dáta o nej. Tie sú následne uložené a vyhodnocované prostredníctvom NIVY Factory.

Samozrejmosťou, ale je možnosť komunikácie prostredníctvom krátkych textových správ s preddefinovanou odpoveďou, ktorú si zamestnanec zvolí. Tým, že hodinky silno vibrujú, odpadá tiež problém typu „nepočul som správu, zabudol som si telefón“. Odbúrava sa tým aj určitá úroveň stresu, pretože niektorí zamestnanci preferujú práve takýto spôsob komunikácie, kedy sa nemusia priamo stretnúť s manažérom, čo ich môže dostať do nekomfortnej zóny.

Celé prostredie sa historicky spája s priemyselnou zónou, čiže nás inšpirovalo k tomu, že samotný produkt nesie meno Nivy.

Majú aktuálni zákazníci záujem o spomínané špecializované aplikácie na mieru?

Máme strašne veľa prípadov použitia, ktoré sa práve snažia využívať smart hodinky aj pre iné účely, než len zber dát, a to pre zvýšenie bezpečnosti pri práci. Napríklad, keď je nejaký pracovník sám a potrebuje sa hlásiť v konkrétnych intervaloch, že je v poriadku a nič sa mu nestalo. Firmy optimalizáciu nebezpečenstva pri práci skutočne riešia.

Týmto smerom aj chceme ísť, vytvoriť si sieť partnerov, ktorí budú vedieť dodávať riešenia práve na takéto problémy a otázky, nakoľko je systém NIVY Watch otvorený.

Nové Nivy patria aj svetovej vede. Zaujíma vás, ako sa tvorí?

Čiže môžu ponúknuť viac, než len zjednodušenie pracovného procesu a komunikáciu medzi manažérom a zamestnancom. Niektoré odvetvia ste už spomenuli, kto sú ale ďalší budúci zákazníci NIVY Watch a ako im môžu tieto hodinky pomôcť?

Zjednodušenie prebieha aj na úrovni samotných zamestnancov, nielen vo vzťahu manažér a zamestnanec. Logistické firmy, zdravotnícke zariadenia, sklady, maloobchod aj veľkoobchod. Tieto spoločnosti majú spoločnú jednu vec, a tou je, že v nich pôsobí pomerne veľké množstvo zamestnancov, ktorí nie sú nijakým spôsobom pripojení do informačného systému. Čiže im hodinky dávajú priestor pre informatizáciu a zapojenie týchto ľudí do systému IT.

NIVY Watch ste pomenovali po štvrti Nivy, v ktorej vaša spoločnosť sídli. Čo bolo inšpiráciou pre ich vznik a mala na to vplyv aj táto lokalita?

Samotná idea vznikla ešte skôr, než sa Resco nasťahovalo do tejto štvrte, ale v podstate celé prostredie sa historicky spája s priemyselnou zónou, čiže nás inšpirovalo k tomu, že samotný produkt nesie meno Nivy, ktoré sa podpisuje pod lokalitu, kde boli NIVY Watch vyvinuté. Nivy sú teda „industriálne prostredie“, kde vznikli industriálne hodinky, určené do pracovných priestorov. Je to proste, dobrý preliv.

V akom stave je projekt dnes? Môže si už túto technológiu kúpiť bežný smrteľník? 

Riešenie je plne funkčné a nasadené u klientov. Projekty sú v procese využívania, avšak hodinky nie sú určené pre bežných spotrebiteľov. Sú riešením pre firmy, spoločnosti a ich zamestnancov, nie bežných ľudí.

Presuňme sa od produktu k samotnej štvrti. Aké výhody pre vás prinášajú Nové Nivy? Dokáže samotná lokalita predstavovať plnohodnotný pracovný benefit? 

Nové Nivy sa stali domovom pre rôzne firmy, ale, bohužiaľ, koronavírus spôsobil, že nebolo možné v plnej miere nadväzovať spolupráce, ako by sa dialo v bežnom čase, čiže týmto smerom sme sa ešte veľmi nepohli.

Avšak, teraz sa život v zóne rozbieha, verím, že sa čoskoro spoznáme s viacerými technologickými firmami. Pochopiteľne, na základe nejakých „friendly talks“ vie následne vzniknúť aj hlbšia spolupráca, čo vnímame ako benefit.

Komunikácia a lokalizácia sú hlavné funkcionality, vďaka ktorým sa prepoja zamestnanci vo všetkých úrovniach firmy a dá sa monitorovať ich činnosť.

Čo sa vám na Nových Nivách najviac páči osobne? Máte obľúbené miesto či vec, ktoré by ste vyzdvihli?

Mne sa na Nových Nivách páči hlavne to, že sú nové a konečne je tá opacha, ktorá tu bola, preč. Vzniklo reprezentatívne miesto, kam sa človek nehanbí prísť. Užívam si to hlavne z tohto pohľadu. Je tu veľa obchodov, služby, samozrejme, mne sa ale najviac páči, že sú Nové Nivy hodné hlavného mesta v Európskej únii a 21. storočí. Sú moderné, ponúkajú zaujímavé služby pre ľudí aj firmy a skvelú oddychovú časť.

Do vonkajšej oddychovej zóny, ktorú Nové Nivy ponukajú, som sa doposiaľ dostal len raz. Je to tým, že sa na to vačšinou len pozerám z 19. poschodia. Vidno, že si ju navštevníci užívaju a využivajú možnosti, ktoré tento priestor ponúka, či už bežeckú dráhu alebo možnosť využit grill pre spoločne posedenie. Pomerne bežná vec v zahraničí, ktorú som už ale počul si luďí v spojitosti s Nivami pochvaľovať. Celý koncept je príjemný. Užívam si výšku a nádherný výhľad na všetky strany. 

Aké plány máte s NIVY Watch do budúcna a dočkáme sa časom aj ďalších vychytávok nesúcich meno Nivy?

Určite. Plán je vybudovať z NIVY Watch globálneho lídra v segmente. Môžeme povedať, že je to unikátne riešenie, ako je postavené, vyvinuté, špecializovaný softvér so špecializovaným hardvérom. Všetky nové rozšírenia systému, ako napríklad očakávaný powerbank alebo akýkoľvek iný softvér či hardvér, bude niesť meno Nivy. Je to hudbou blízkej budúcnosti.

Nové Nivy nie sú len niekoľkými susediacimi budovami. Sú plnohodnotnou mestskou štvrťou, ktorá funguje ako zohratý celok, a ktorej záleží na tom, aby ste sa tu cítili dobre. Ľahko tu nakúpite, príjemne zrelaxujete či strávite pohodlný pracovný deň. Postupne sa z nej stáva aj miesto pre moderné mestské bývanie, ktoré sem developer štvrte Nové Nivy, HB Reavis, postupne prinesie aj spolu s ďalšími známymi real estate značkami.