Manažérky, manželky, priateľky, matky, susedy, šéfky, kolegyne. Prezidentky. Hoci MDŽ vzniklo ako výročie štrajku newyorských krajčírok, ktoré na začiatku 20. storočia bojovali proti nízkym mzdám, zlým pracovným podmienkam a 10-hodinovému pracovnému času, dnes tento sviatok búra aj mýty o nezlučiteľnosti funkcií.
Nové Nivy sú dynamicky sa rozvíjajúcou zónou, kde medzinárodné korporácie, start-upy aj menšie firmy spolu tvoria unikátny biznisový ekosystém. A jeho súčasťou sú aj úspešné popredné manažérky svetových firiem, ktorých sme sa pri príležitosti MDŽ síce radšej nepýtali, koľko hodín denne trávia prácou 🙂 Ale zaujímalo nás, ktoré ženy zo sveta biznisu sú inšpiráciou práve pre nich.
Múdre a šikovné ženy boli pre mňa vždy inšpiráciou, a nielen tie z biznisu. Hanah Arendt, Patti Smith, Margaret Atwood, Georgia O’Keeffe – to je len zopár tých, ktoré ma ovplyvnili. Hlavne však moja babička Vilma, zdravotná sestra, ktorá sama vychovala dve deti v ťažkej dobe, keď môj dedo ako politický väzeň strávil veľa rokov vo väzení a následne zomrel. Ona si napriek tomu udržala životný optimizmus a silu až do svojich 96 rokov. Veľa ma naučila a stále si ju pripomínam a premýšľam, čo by robila a akoby si zachovala, keď sa ocitnem v ťažkej situácii.
V dnešnej dobe sa ukazujú úžasné a šikovné ženy v biznise, ktoré sa snažia i pomôcť a ukázať cestu k zmene, nielen manažérsky, ale hlavne ľudsky. Pár mien za všetky: Lucia Pašková a Lucia Šicková, takže nezabudnite pre nich tulipán a bonboniéru 🙂
Mojou inšpiráciou je Jane Fraser, ktorú časopis Fortune niekoľkokrát zaradil medzi najvýznamnejšie biznismanky sveta.
Jane vedie od marca tohto roku jednu z kľúčových bánk na Wall Street – Citigroup a patrí tam zaslúžene. Keď sa v roku 2019 stala CEO Citi Private Bank, spoločnosť vykazovala deficit 250 miliónov dolárov a pod jej vedením dokázala prejsť z červených do zelených čísiel. Jane popri vedení spoločnosti podporuje ženy v biznise, poukazuje na rozdiely v platových podmienkach a veľmi nízky počet žien na kľúčových pozíciách. Presadzuje diverzitu, inklúziu a sociálnu zodpovednosť veľkých spoločností na zefektívnenie biznisu.
V poslednom čase ma veľmi zaujala práca Brené Brown, americkej profesorky sociológie, autorky 5 kníh, ktoré všetky boli #1 New York Times bestsellermi, speakra – jedna z jej TED talks, „Power of vulnerability“ , je jednou z piatich najpopulárnejších v histórii TED. Jej práca a hlavne jej nadšenie pre to, čo robí, ma fascinuje. Rovnako ako skĺbenie kariéry a osobného života. Viac ako 20 rokov sa venuje výskumu odvahy, zraniteľnosti, hanby a empatie.
Jej posledná kniha, Dare to Lead, sa venuje budúcnosti leadershipu a hovorí o vplyve a úlohe odvahy, zraniteľnosti, hanby a empatie na schopnosť viesť ľudí. Jej motto „odvaha je dôležitejšia ako komfort“ je podľa mňa úžasná a uplatniteľná v súkromnom aj pracovnom živote.
Rada by som uviedla dve ženy – jednu, ktorá síce nie je priamo z biznisu, lebo strávila celý život na univerzite, ale vychovala mnohých, ktorí sú dnes na úspešných pozíciách aj v biznise a v žiadnom okamihu nestratila tvár, aj keď prežila ťažké roky ešte za socializmu. Je z Prahy a volá sa Boženka Mannová, poznám sa s ňou už skoro 20 rokov a vážim si na nej jej dobrotu, láskavosť spojenú s neskutočnou húževnatosťou a energiou, ktorú stále venuje mladým aj vo svojich takmer 80 rokoch.
Druhú síce nepoznám dlho, ale vidím v nej doslova vzor v mnohých oblastiach – ako manažérka, ako matka a aj ako priateľka a angažovaná Slovenka. Je to Lucka Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation, ktorá nielen preukazuje svoje nevšedné schopnosti priamo v biznise, ale aj ako človek angažovaný pre spoločnosť. Som veľmi vďačná, že sa naše cesty trošičku prepojili.
Mojou najväčšou inšpiráciou sú najmä ľudia z môjho okolia a nie nevyhnutne „zvučné“ mená z biznisu. Mám takú filozofiu, že to najlepšie, čo môžeme urobiť, je inšpirovať sa našimi blízkymi a naopak, byť inšpiráciou pre nich. Spoločne tak vieme inšpirovať ďalších a ďalších. Existuje však jedno meno, ktoré mi v mysli rezonuje vždy, keď čelím náročnej situácii a nie je to žena z biznisu. Rosa Parks.
O jej príbehu som prvýkrát počula počas hodiny angličtiny na strednej škole a jej odvaha a odolnosť na mňa neuveriteľne zapôsobili. V čase, kedy bola rasová neznášanlivosť akousi normou, stála nohami pevne na zemi a hrdo bojovala za spravodlivosť, vďaka čomu sa stala celosvetovou ikonou odporu voči rasovej diskriminácií, vytrvalosti a cnosti.
Dobrou správou je, že inšpiratívnych žien vo svete biznisu a manažmentu je veľa a ešte lepšou správou je, že ich bude stále viac.
Mojou inšpiráciou sú ženy, ktoré vedú celé krajiny, ako napríklad Jacinda Arden, Sanna Marin, alebo Urszula von der Leyen, ale aj ženy vo vede a medicíne ako napríklad RNDr. Edita Révay, Dominika Fričová alebo Michaela Musilová, naša slovenská žena z Marsu.
Ja osobne som mala šťastie aj na skvelé a veľké šéfky. Napríklad Trudy Norris-Grey, ktorá zastávala vysoké manažérske posty v BT, Oracle alebo Microsofte, dokázala z ľudí vydolovať to podstatné, vedela strhnúť k maximálnemu výkonu, vždy hľadala u ľudí potenciál a podporovala nás. Nebola však len dobrý manažér, ale hlavne líder, počúvala klientov a vážila si každého z nich. Dnes je vášnivou obhajkyňou štúdia a nabáda ženy k štúdiu vedy a technológii. Ja som mala to šťastie pracovať s ňou 4 roky v Microsofte, kde sme mali na starosti Public sector a región 33 krajín v centrálnej a východnej Európe, no nikdy sa ma nezabudla opýtať na rodinu, ako mama troch detí veľmi dobre vedela, čo znamená cestovanie na plný úväzok.