90 000 hodín prežijeme v kanceláriách. Ako ich využiť efektívne?

Priemerný človek strávi v práci až tretinu svojho života. Na čo treba myslieť, aby sme sa mohli počas týchto tisícok hodín cítiť príjemne, pohodlne a zdravo?
Pre viac obsahu skroluj nižšie
4. September 2020

Hľadať motiváciu v hlučnej kancelárii, kde musíte chodiť celý rok vo svetri a na monitor vám vidia štyria kolegovia sediaci za vami, nie je nič príjemné. Našťastie, existujú firmy, ktoré sú ochotné investovať do pohodlia pracovných priestorov a zdravia svojich ľudí.

Prvý dojem z krásneho moderného pracovného priestoru nie je len výborná vizitka pri získavaní nových zamestnancov. Čím krajšiu si kanceláriu spravíte, tým spokojnejšie sa vám v nej bude pracovať. Na čo všetko treba myslieť?

V jednoduchosti je krása a v skutočnosti stačí využívať rovnaké princípy, akými sa riadite aj doma: pravidelne vetrať, dodržiavať pitný režim a obklopiť sa dostatkom prirodzeného svetla, zelene či umenia.

Prirodzené denné svetlo je dôležité pre náš biorytmus a dokáže zvýšiť produktivitu až o 10 %. Jeho nedostatok má, naopak, negatívny vplyv na psychiku a takéto prostredie namáha oči, hlavne pri práci s počítačom.

Ak k prirodzenému svetlu pridáte aj výhľad na zeleň alebo máte na pracovisku rastliny a prírodné materiály, urobíte si prácu ešte rýchlejšie. Ľudia majú radosť a menej stresu, ak sú v bezprostrednom dotyku so živými organizmami, preto je dôležité túto našu vrodenú biofíliu využiť aj pri dizajnovaní pracoviska.

Ak máte z firemných okien výhľad na zeleň alebo máte na pracovisku rastliny a prírodné materiály, urobíte si prácu ešte rýchlejšie.

Správny dizajn kancelárie by vám mal pomôcť aj pri dodržiavaní pravidelného pohybu a správnej psychohygieny. V odborných kruhoch sa používa slovné spojenie aktívny dizajn. Nejde o nič komplikované, patria sem napríklad schody, tzv. tuli vaky alebo polohovateľné stoly.

Ak máte šťastie, veľkým pomocníkom sú komunitné priestory, spoločná jedáleň či podpora alternatívnych spôsobov dopravy. Na Nových Nivách napríklad vzniká funkčné zázemie pre cyklistov vrátane nových cyklociest.

Zdravé pracovné prostredie prospieva okrem ľudí aj samotným zamestnávateľom a celej spoločnosti. Anglickú ekonomiku vyšli rôzne PN-ky a tzv. sick days v roku 2017 takmer na 90 miliárd eur. Dojem z pracoviska môže byť navyše kľúčový aj pri hľadaní nových zamestnancov.

Pracovisko by preto nemalo byť iba miestom so štyrmi stenami a počítačom, ale komplexnou službou pre ľudí, ktorí tam budú tráviť svoje dni.

Všetky spomínané prvky zdravého dizajnu využívajú aj kancelárie na Nových Nivách, vďaka čomu si v nich našli domov veľké korporácie ako Bayer, PwC Slovakia či Swiss Re, ale aj mladé, inovatívne startupy ako Sygic a Exponea. Viac o prepojení rôznych typov biznisov do jedného kreatívneho priestoru si môžete prečítať na tomto odkaze.