Stretnú sa hipster, vegán a DJ… Je to začiatok vtipu alebo pravda o coworkoch?

Už ste niekedy počuli spleť zvláštnych slov, ktorým nerozumiete napriek tomu, že išlo o konverzáciu v slovenčine?
Pre viac obsahuj skroluj nižšie
4. September 2020

Každá biznis komunita má svoje ustálené pomenovania a slovné spojenia, v ktorých je čím ďalej väčší problém zorientovať sa. A pritom stačí, aby si freelancer, startupista a korporátnik sadli na kávu. Zdieľať know-how, uletené nápady aj najnovšie buzzwords na jednom mieste ich môže spoločne posúvať vpred.

Home office je síce skvelý spôsob, ako si občas spestriť rutinu, ale povedzme si úprimne, časom nám všetkým začne chýbať ľudský kontakt a debaty s kolegami pri kávičke.

Pri práci z domu je náročné oddeliť osobný život od pracovného, a preto čoraz viac začínajúcich podnikateľov a freelancerov radšej nájde útočisko v priestoroch coworku. Tieto miesta sa tešia obrovskej popularite a do roku 2022 by podľa odhadov malo každoročne pribúdať 13 % takýchto kreatívnych spoločných priestorov.

Coworkové priestory sú globálne známe ako silné biznisové podhubie, ktoré plodí nové nápady a inovácie. A nie je to preto, že vo väčšine z nich je káva zadarmo. Taký freelancer oveľa jednoduchšie získa know-how a načerpá inšpiráciu v spoločnom kancli, kde sa motá veľa ľudí z rôznych oblastí.

Doma si môže podiskutovať nanajvýš so štvornohým miláčikom alebo kvetinou. A pozor, nikdy neviete, kedy bude startup odvedľa zrazu potrebovať šikovného grafika či kodéra a naskytne sa vám tak skvelá možnosť spolupráce.

Freelancer oveľa jednoduchšie získa know-how a načerpá inšpiráciu v spoločnom kancli, kde sa motá veľa ľudí z rôznych oblastí. Skvelým príkladom je aj HubHub na Nových Nivách.

Aj začínajúcim firmám sa viac oplatí usadiť sa v coworku, ako si hneď prenajať vlastné priestory. V coworku sa totiž prirodzene stretávajú ľudia s rôznymi zručnosťami a skúsenosťami, ktoré môžu rozvíjajúci sa biznis posunúť výrazne dopredu.

Možno už niekto prekonal podobný problém, aký máte práve na stole, a bude vám vedieť pomôcť alebo vás aspoň nasmerovať k vhodnému riešeniu. A v prípade, že zrazu priberiete do tímu nových ľudí, môžete sa vďaka flexibilnému pracovisku sústrediť na prácu a nezaťažovať sa sťahovaním do väčších priestorov.

Budúcnosť je o spolupráci a zdieľaní, nie o súťaživosti.

Veľké firmy a korporácie sa síce do coworku nezmestia, ale ak je cowork nablízku, majú jednoznačnú výhodu. Okrem prístupu k novým nápadom a inováciám majú aj príležitosť na spoluprácu či priamo hiring talentov, ktoré do firmy prinesú potrebný nový vietor. Alebo sa môžu len tak stretnúť na prednáškach, workshopoch a diskusiách s ľuďmi, ktorí fungujú a uvažujú úplne inak. Budúcnosť je o spolupráci a zdieľaní, nie o súťaživosti.

A presne v tomto duchu funguje aj cowork HubHub na Nových Nivách, ktorý už 3 roky prináša všetkým zúčastneným aj technologické vymoženosti smart budov, o ktorých si môžete prečítať tu, a dizajnové kancelárie, ktoré prispievajú k zdravším pracovným podmienkam.