Prvý krok k lepšej Medickej záhrade je za nami

Pre viac obsahuj skroluj nižšie
9. Júl 2021

Medická záhrada má za sebou už viacero metamorfóz. Z čias grófa z Aspremontu, kedy ku nej patrili aj okolité polia a záhrady sa cez obdobie spájané s Esterháziovcami, kedy prekvitala umením a koncertami dostala až do súčasnosti, kde tvorí súčasť nového centra Bratislavy.

Esterházi, Petöfi, Weinwurm a Gobert z Aspremontu. Prečítajte si o histórii Medickej záhrady.

Tak ako sa mení mesto, tak sa mení aj Medická záhrada. Stále však zostáva obľúbeným miestom, často navštevovaným a používaným obyvateľmi tohto mesta. A ako všetko, čo sa používa, tak aj Medická záhrada potrebuje obnovu.

V prvej fáze súčasnej revitalizácie, ktorá prebehla pod taktovkou HB Reavis, sme sa zamerali hlavne na dôležitú centrálnu časť s labuťou fontánou od známeho architekta Pavla Mikšíka. Chodníky, ktoré ju obkolesujú, boli prerastené burinou a pôvodné obrubníky už neplnili funkciu. Je prirodzené, že sme sa do prác nepustili bezhlavo. Využili sme naše know-how a skúsenosti napríklad aj z rekonštrukcie Landererovho parku na Šafarikovom námestí. Pripravili sme podklady vychádzajúce z projektu revitalizácie celej Medickej záhrady z pera krajinnej architektky Tamary Reháčkovej. Konzultovali sme  s pamiatkármi, zástupcami Starého mesta a všetkými dotknutými stranami.

Tento krok bol dobrým základom pre začatie prác priamo v záhrade. Chodníky, z ktorých sme odstránili povrchové vrstvy majú dnes už novú podobu. Ich parková úprava je vystavaná z viacerých vrstiev materiálu rôznych frakcií. Hrubšia zrnitosť tvorí oporu pre jemnejšiu a vzniká tak ideálny povrch na prechádzky so zmrzlinou v ruke bez obavy, že by ste o niečo zakopli.

Pohľad na centrálny chodník smerujúci od fontány pred a po našom zásahu.

Každý chodník je len taký silný, ako je obrubník, ktorý ho drží. Preto sme neobišli ani tento dôležitý stavebný detail. V časti okolo fontány, kde pribudne elegantná parková výsadba v štýle francúzskych záhrad sme navyše zvolili zapustený oceľový obrubník. Parková úprava tak plynulo prejde do zelene.

Jemný kovový obrubník ohraničujúci nové povrchy okolo fontány.

Ak by sme sa však nevenovali hlavnému prvku tohto priestoru, neboli by sme s výsledkom spokojní. Obklad fontány z roku 1986 bol „ohlodaný zubom času“ a jej povrch znečistený nánosom nečistôt. Nečistoty sme opatrne odstránili dôkladným opieskovaním pieskovca, z ktorého je obruba fontány vystavaná. Kusy kameňa, ktoré boli odštrbené a polámané však nešlo zachrániť, a tak sme ich nahradili novými, pôvodom z lomu v susednom Česku. Nasledovalo vyšpárovanie medzier medzi kamennými blokmi a vytmelenie menších detailov, a fontána vyzerá ako sa patrí.

V ďalšej fáze na naše práce nadviaže Staré Mesto revitalizáciou kvetinových záhonov a zelene. Národná kultúrna pamiatka tak postupne dostáva nový šat, ktorý sa však precízne drží historického odkazu. HB Reavis revitalizuje Medickú záhradu v spolupráci so Starým Mestom, fondom architekta Weinwurma, Pamiatkovým úradom a renomovanou krajinnou architektkou Tamarou Reháčkovou.

Medicka Zahrada